Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowy koncert i wystawa. Chór Halka w Bydgoszczy świętuje 140 lat działalności

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Najstarszy w Bydgoszczy chór męski, a zarazem jeden ze starszych istniejących do dzisiaj chórów amatorskich w kraju świętuje 140 lat działalności. Rocznicę uczczono cyklem wydarzeń, artystycznych.
Najstarszy w Bydgoszczy chór męski, a zarazem jeden ze starszych istniejących do dzisiaj chórów amatorskich w kraju świętuje 140 lat działalności. Rocznicę uczczono cyklem wydarzeń, artystycznych. Tomasz Czachorowski
Wyjątkowy koncert w piękną rocznicę powstania chóru Halka odbył się w Domu Polskim. Wcześniej, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa chórzyści wystąpili razem ze śpiewakami chóru Lutnia Nova z Aleksandrowa Kujawskiego.

Najstarszy w Bydgoszczy chór męski, a zarazem jeden ze starszych istniejących do dzisiaj chórów amatorskich w kraju świętuje 140 lat działalności. Rocznicę uczczono cyklem wydarzeń, artystycznych.

Już w piątek 23 czerwca na ulicy Mostowej otwarto specjalną, poświęconą historii chóru wystawę fotograficzną. Później odsłonięto tablicę pamiątkową na grobie przedostatniego prezesa Halki, Krzysztofa Sowy.

To Cię może też zainteresować

W niedzielę, o godz. 10.30 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa pod batutą Kaji Potrzebskiej i przy muzyce organisty Macieja Różyckiego wystąpili śpiewacy zarówno Halki, jak i Chóru Lutnia Nova z Aleksandrowa Kujawskiego. Z kolei największe wydarzenie w ramach obchodów działalności chóru nastąpiło tego samego dnia, o godz. 17. Wtedy w Domu Polskim odbył się koncert jubileuszowy.

Chór Halka został założony 3 marca 1883 roku. Wśród 12 członków-założycieli znaleźli się przeważnie samodzielni rzemieślnicy, m.in. mistrzowie krawieccy: Franciszek Witecki, Franciszek Kabaciński i Bolesław Dworkowski; mistrzowie szewscy: Kazimierz Goncerzewicz i Maksymilian Maudrych; kupcy: Hieronim Rogaliński i Ludwik Winnicki; ponadto nauczyciel Hipolit Jasiński, publicysta i wydawca gazet w Chełmnie i Toruniu Julian Prejs (występujący pod pseudonimem Sjerp-Polaczek) oraz Tomaszewski, Mężyński i Kujawski (imiona nieznane). Chór przez cały czas swojego istnienia związany jest ze środowiskiem bydgoskiego rzemiosła. Przez kilkadziesiąt lat głównym celem chóru było krzewienie polskiej pieśni w czasie zaborów, a potem w wyzwolonej ojczyźnie

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera