Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowy Dzień Serca w Bydgoszczy to „15 serdecznych lat” - w niedzielę na Starym Rynku

Justyna Tota
Justyna Tota
Profilaktyczne badania połączone z edukacją i aktywnym wypoczynkiem - tak obchodzony jest w Bydgoszczy co roku - od 15 już lat - Światowy Dzień Serca
Profilaktyczne badania połączone z edukacją i aktywnym wypoczynkiem - tak obchodzony jest w Bydgoszczy co roku - od 15 już lat - Światowy Dzień Serca Archiwum Dariusz Bloch
W niedzielę na Starym Rynku stanie Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier, będzie można skorzystać z bezpłatnych badań, otrzymać wiele wskazówek i porad dietetyków, sprawdzić swoją wiedzę - i wydolność - w namiocie edukacyjnym czy wyruszyć w rodzinny rajd i wygrać rower. Gdy jedni będą kręcić kilometry, inni będą biec w II Maratonie Puszczy Bydgoskiej. Tak bydgoszczanie zostaną zachęcani, by zadbać o zdrowie swoich serc podczas odbywającego się już po raz piętnasty Światowego Dnia Serca.

- Mimo ewidentnej poprawy w zakresie profilaktyki, choroby układu krążenia, w tym choroba wieńcowa, niestety, nadal stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce i innych krajach rozwiniętych. Dodatkowym problemem jest epidemia otyłości, która skutkuje wieloma różnymi schorzeniami, w tym zwiększoną zachorowalnością na cukrzycę typu drugiego - mówi dr hab. n. med. Marek Koziński, kierownik Zakładu Podstaw Medycyny Klinicznej Katedry Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

- W ostatnich kilkunastu latach nastąpił przełom, jeśli chodzi o leczenie zawału serca w Polsce. Wyniki leczenia wewnątrzszpitalnego są dobre - śmiertelność waha się między 5 a 10 procent, podczas gdy jeszcze 20-30 lat temu było to 40 procent - zauważa dr hab. n. med. Marek Koziński.

Jeżeli zatem tak bardzo zmniejszyło się ryzyko zgonu na oddziałach kardiologicznych, co zatem stanowi problem? Okazuje się, że niektórym pacjentom brak samodyscypliny. Nawet po przebytym zawale i hospitalizacji, po jakimś czasie wracają do palenia papierosów, nieodpowiedniej diety, słowem - nie zmieniają na trwałe swego dotychczasowego trybu życia. - Problemem jest też ograniczony dostęp do kardiologa, należałoby poprawić opiekę ambulatoryjną dla pacjentów po przebytym zawale - przyznaje dr hab. n. med. Marek Koziński i dodaje, że zwał serca rocznie dotyczy ok. 100 tysięcy osób w Polsce!

źródło: TVN Meteo Active / x-news

Poradzić się specjalistów i zrobić bezpłatne badania można już w niedzielę w ramach Światowego Dnia Serca, który w Bydgoszczy co roku jest organizowany od 15 lat (a zatem od samego początku obchodzenia Dnia Serca w Polsce) przez Oddział Bydgoski Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego we współpracy m.in. z Kliniką Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza, CM UMK, Urzędem Miasta Bydgoszczy oraz firmą Servier, która prowadzi ogólnopolską kampanię „Servier dla Serca” - w tym roku pod hasłem „15 Serdecznych Lat”.

Na płycie Starego Rynku stanie Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier, w której 10.00-18.00 będzie wykonywany pomiar wskaźnika BMI, badanie ciśnienia tętniczego krwi, badanie stężenia glukozy i cholesterolu we krwi. W uzasadnionych przypadkach będą konsultacje kardiologiczne i poszerzona specjalistyczna diagnostyka (EKG i ECHO). Ponadto można otrzymać wiele wskazówek dotyczących zdrowego żywienia i porad dietetycznych.

Rozstawiony zostanie także Edukacyjny Namiot Servier, w którym będzie można nie tylko zapoznać się z materiałami edukacyjnymi, ale także wziąć udział w aktywnościach sportowo-wydolnościowych na trampolinie i rowerze treningowym. By sprawdzić swoją wiedzę na temat chorób układu krążenia, będzie można zagrać w Kole Fortuny - specjalnie zorganizowanej zabawie edukacyjnej z nagrodami. Zobaczyć będzie można także wystawę jubileuszową, dokumentująca 15 lat kampanii „Servier dla Serca”. Na kilkudziesięciu fotografiach zobrazowana została droga, jaką przeszli organizatorzy, eksperci, ambasadorowie i przede wszystkim Polacy w walce o zdrowsze serca.

W godz. 11.30-12.15 trwać będą zapisy na rodzinny rajd rowerowy, którego startem (o godz. 12.30) i metą jest Stary Rynek. Do pokonania trasa ok. 15 km bydgoskimi ulicami.

- Taki dystans może pokonać każdy! W zeszłym tygodniu tyle wykręciłem z maluchami z Przedszkola nr 70 „Stokrotka” - zachęca Włodzimierz Wójciak z Bydgoskiego Klub Turystyki Rowerowej „Turkole” przy PTTK i żeby przekonać tych jeszcze nieprzekonanych dodaje: - Rower jest tak skonstruowany, że przemieszczanie się nim kosztuje nas czterokrotnie mniej wysiłku niż pokonywanie tego samego dystansu, na przykład, gdybyśmy szli pieszo. Zatem spokojnie przemierzymy trasę rodzinnego rajdu, jadąc - zgodnie z zasadą turystyki - z prędkością nie większą niż 15 km/h, podziwiając przy okazji okolice.

Wśród uczestników rajdu zostaną rozlosowane trzy rowery (damski, męski i dziecięcy). To już tradycja, że ufundowali je bydgoscy kardiolodzy ze składek w ramach stowarzyszenia. - Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, a jazda na rowerze jest jedną ze znanych form prewencji choroby wieńcowej. Zależy nam też, by pacjenci po zawale funkcjonowali, będąc w dobrej formie - wyjaśnia dr hab. n. med. Marek Koziński.

Natomiast Włodzimierz Wójciak z BKTR „Turkole” dodaje, że rower jest wyjątkowo cenną nagrodą: - Rower każdemu może służyć nawet kilkanaście lat. Ten, kto jeździ lub zacznie regularnie jeździć na nim, raczej nie trafi na oddział kardiologiczny jako pacjent. Zachęcam, by w niedzielę skompletować całą rodzinkę i uczestniczyć w rajdzie, także z dziećmi, które czerpią wzorce od nas - dorosłych. Dajmy więc szansę swoim dzieciom robić coś, co będzie dobre dla ich zdrowia. Poza tym, w grupie zawsze raźniej. Im więcej nas będzie, tym lepiej będzie się nam jechać!

Rodzinny rajd rowerowy nie będzie jedyną formą aktywności podczas obchodów Dnia Serca. Kilkaset osób uczestniczyć będzie w II Maratonie Puszczy Bydgoskiej - tu też będzie międzypokoleniowo, bo uczestnicy starują w trzech grupach wiekowych:21+, 42+ i 60+ - w każdej z nich pobiegnie ponad 300 osób. Uczestnicy tego biegu przełajowego również mogą skorzystać z badań i porad kardiologicznych. Start maratonu jest przy Barze pod Kogutem, Aleja Jana Pawła II 179.

Warto dodać, że dr hab. n. med. Marek Koziński podzieli się także swą wiedzą, wygłaszając prelekcję pt. „Współczesne leczenie zawału serca, czyli jak rewolucja w medycynie dokonała się na naszych oczach”. Wykładu będzie można wysłuchać 4 października o 18.00 w ramach popularnonaukowego cyklu „Medyczna środa” w Collegium Medicum w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 13, budynek A, aula) wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!