Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeżeli w ciągu 2 lat od kupna auta okaże się, że ma ono wady, sprzedawca ma obowiązek je usunąć lub obniżyć cenę

mik
Odpowiedzialność sprzedającego za samochód nie kończy się na przekazaniu kupującemu kluczyków od auta
Odpowiedzialność sprzedającego za samochód nie kończy się na przekazaniu kupującemu kluczyków od auta
Jeśli kupiliśmy auto z felerem lub sprzedawca celowo zataił informacje o usterkach samochodu, możemy dochodzić swoich praw.

Prawo stoi po stronie kupującego, trzeba tylko wiedzieć, jak je wykorzystać. W wielu przypadkach za stan auta, które jest przedmiotem transakcji, odpowiada sprzedawca. Jeśli zatai on informacje o usterce samochodu, można dochodzić od niego naprawienia usterki. Oszustom grozi odpowiedzialność karna, wystarczy złożyć doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Co więcej, jeśli pojazd sprzedała nam firma (np. komis samochodowy), to odpowiedzialność za stan samochodu i wszelkie jego usterki (nawet te ukryte) leży po stronie sprzedawcy.

Za to grozi więzienie

Dlaczego więc oszuści czują się bezkarni? Po prostu bardzo niewielu poszkodowanych zna swoje prawa, mało kto też wie o tym, że pada ofiarą przestępstwa, które może być ścigane karnie i za które grozi więzienie!
W przypadku gdy osoba fizyczna kupuje samochód od firmy, np. komisu lub zawodowego handlarza, chronią ją przepisy Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. W skrócie: samochód (lub dowolny inny przedmiot) musi być zgodny z umową. Jeżeli w ciągu 2 lat od kupna auta okaże się, że ma ono poważne wady (czyli towar jest niezgodny z umową), sprzedawca musi te wady usunąć lub obniżyć cenę.

Naprawa albo zwrot pieniędzy

Jeśli wada wyjdzie na jaw w ciągu pierwszych 6 miesięcy od kupna, przyjmuje się, że istniała od początku. Jeżeli nie da się usunąć wad lub byłoby to zbyt drogie, możliwe jest rozwiązanie umowy i wzajemny zwrot auta oraz pieniędzy.
Jeśli chodzi o pojazdy używane, odpowiedzialność sprzedawcy może być skrócona pod pewnymi warunkami. Pierwszym z nich to taki, że nie może ona być krótsza od roku, a drugi - informacja o skróconym czasie odpowiedzialności musi być wyraźnie sformułowana na fakturze bądź umowie kupna-sprzedaży. Wiele firm zamieszcza w dokumentach klauzulę, że mówiącą, o tym, że sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za stan samochodu. Taki zapis jest jednak sprzeczny z prawem i nie obowiązuje.
Podawanie nieprawdziwych informacji o aucie, na przykład, że nie brało udziału w stłuczce, jest oszustwem, czyli przestępstwem ściganym z artykułu 286 Kodeksu Karnego.
Jeśli kupujący potrafi udowodnić, że sprzedający świadomie ukrył defekty auta, może odstąpić od umowy i żądać zwrotu poniesionych kosztów. Sprzedawca odpowiada (o ile nie zastrzegł tego inaczej w umowie) za wady auta zmniejszające jego wartość nawet wtedy, gdy nie próbował ich ukryć.
Co jeśli kupiliśmy auto jako bezwypadkowe, a w czasie jego eksploatacji okazało się, że jest inaczej? Możemy renegocjować umowę i żądać obniżenia ceny, o ile w umowie nie zawarto klauzuli „kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu i nie będzie z tego tytułu wnosił roszczeń”. Wyjątkiem są celowo zamaskowane poważne wady - na przykład silnik uszczelniony klejem, tak, by usterka wyszła na jaw jak najpóźniej - wówczas prawo stoi po naszej stronie.

**

Co robić, jeśli daliśmy się oszukać?

**Jeśli już wiesz, że dałeś się oszukać handlarzowi (lub prywatnemu sprzedawcy), nie czekaj - zgłoś się do prokuratury i donieś o popełnieniu przestępstwa. To nie wyklucza dochodzenia roszczeń na drodze cywilnej, przeciwnie - często przyspiesza zaspokojenie żądań!
Po złożeniu zawiadomienia regularnie sprawdzaj, jakie są postępy w sprawie – organy ścigania pracują lepiej, jeśli się sprawy dogląda.
Najpóźniej na pierwszym przesłuchaniu przed sądem powinieneś złożyć wniosek o zobowiązanie oszusta do naprawienia szkody
- w ten sposób zabezpieczysz swoje interesy.
Jednocześnie masz prawo wystąpić z pozwem cywilnym, możesz też negocjować z oszustem - może się zdarzyć, że pod groźbą odpowiedzialności karnej zechce naprawić szkodę. Nawet w przypadku oszustwa mniejszej wagi grożą sprawcy 2 lata więzienia, w sprawach poważnych - nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Komis samochodowy musi:

Udzielić jasnych, zrozumiałych, wyczerpujących i niewprowadzających w błąd informacji na temat samochodu, który sprzedaje.
Zapewnić na miejscu warunki techniczno-organizacyjne umożliwiające sprawdzenie stanu auta, jego kompletności i działania podstawowych podzespołów.
Odpowiedzieć w ciągu 14 dni na pisemne żądanie usunięcia wad auta czy też odstąpienia od umowy. Jeśli tego nie zrobi, przyjmuje się, że zgodził się z żądaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!