https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś seniorem? Ta koperta może uratować ci życie

Pierwsze koperty życia  wręczone zostały seniorom w maju w bydgoskim ratuszu. Miasto chce, aby takie koperty miała każda starsza osoba.
Pierwsze koperty życia wręczone zostały seniorom w maju w bydgoskim ratuszu. Miasto chce, aby takie koperty miała każda starsza osoba. Dariusz Bloch
W maju zainaugurowany został program Bydgoska Koperta Życia. Jest on adresowany przede wszystkim do osób starszych, schorowanych i samotnych. Z inicjatywą objęcia tą ogólnopolską akcją starszych osób w naszym mieście wystąpiła Bydgoska Rada Seniorów.

Przypomnijmy, że koperta życia to specjalnie przygotowane opakowanie, w którym mieści się karta informacyjna, zawierająca dane dotyczące stanu zdrowia, przewlekłych chorób, zażywanych wcześniej i obecnie leków, uczuleń, a także podstawowe dane osobowe oraz kontakt do najbliższych lub znajomych. Warto też, aby w kopercie życia znalazło się nazwisko lekarza pierwszego kontaktu. Wszystkie dane powinny być systematycznie aktualizowane.

Koperta z lodówki

Kopertę życia najlepiej przechowywać w miejscu, które znajduje się praktycznie w każdym domu, czyli w lodówce, oznaczonej specjalną naklejką „Tu znajduje się Bydgoska Karta Życia”. Takie naklejki znajdują się w każdym zestawie, rozdawanym osobom starszym. Na początek tej akcji ratusz ufundował 1000 takich pakietów. - Do tej pory wydano 1685 Bydgoskich Kopert Życia. Można je odbierać w Zespole ds. Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz w rejonowych ośrodkach pomocy społecznej. Koperty odbierane są nie tylko przez osoby fizyczne, ale także, między innymi Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Hospicjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, organizacje pozarządowe czy uniwersytety III wieku - informuje Anna Strzelczyk-Frydrych z Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Karty będą dodrukowane

- Te koperty rozeszły się błyskawicznie, jest już przygotowany ich dodruk. Chociaż muszę przyznać, że pojawiły się głosy krytyczne, jeżeli chodzi o tę akcję. Jeden z panów twierdził, na przykład, że w kopercie nie powinno być danych osobowych, chociażby PESEL. Takie uwagi bolą, bo przecież to są podstawowe informacje dla ratowników, one nie są nigdzie rozpowszechniane. Dzięki tym danym można szybciej i skuteczniej udzielić pomocy osobie chorej, często uratować jej życie. W kopercie można znaleźć informacje, między innymi o tym, jakie leki są zażywane i na które chora osoba jest uczulona. To ważne, żeby nie zaszkodzić. Na pewno jednak, mimo takich opinii, akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem - mówi Ireneusz Frelichowski, przewodniczący Bydgoskiej Rady Seniorów.

Jak dodaje, 22 procent mieszkańców Bydgoszczy to osoby starsze, schorowane, samotne, wymagające opieki innych. - To do nich przede wszystkim adresowany jest ten program - mówi Ireneusz Frelichowski.

Aktywizacja seniorów

Oprócz koperty życia, od kilku miesięcy trwają prace nad powstaniem „Bydgoskiej Karty Seniora 60+”.

PRZECZYTAJ:Bydgoska koperta życia ratuje życie

- Aktywizacja i integracja społeczna seniorów, promocja koncepcji aktywnego starzenia się, zachęcanie seniorów do spędzania czasu poza domem i, co ważne - promocja firm i miejsc przyjaznych osobom starszym, to cele działań, które miasto podejmuje i zamierza rozwijać na rzecz seniorów. Karta tworzona jest we współpracy z Bydgoską Radą Seniorów. Wypracowywane są szczegółowe zasady jej funkcjonowania - przyznawania i wydawania kart, a także przystępowania partnerów do programu - mówi Anna Strzelczyk-Frydrych.

- Chcielibyśmy, aby bydgoscy seniorzy mogli korzystać z jak najszerszego wachlarza zniżek, oferowanych przez partnerów programu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku rodzin wielodzietnych w programie „Bydgoska Rodzina 3 plus” - mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bolek
A kto wpuszcza do domu rzekome panie z opieki społecznej, które później plądrują mieszkania? Albo sprzedawczynie dywanów, ręczników i czegoś tam jeszcze, które kradną oszczędności? Właśnie starsi ludzie dają się tak podejść. Pożyczkę na ksero dowodu sam poznałem, a jak oszust ma dojście w banku, to tym łatwiej załatwi coś takiego. Więc to hahahaha nie jest śmieszne.
S
Smieszny jesteś
HAHA na ksero dowodu pożyczkę? W życiu czegoś tak głupiego nie słyszałem. Poza tym kto otwiera obcej osobie lodówkę :)
B
Bolek
W kopertach ma być też ksero dowodu osobistego. Tylko patrzeć, jak spece od metody "na wnuczka" i "na policjanta" zaczną zaglądać do lodówek pod pretekstem sprawdzenia prawidłowości wypełnienia karty informacyjnej. Przy okazji zabiorą skan dowodu i załatwią pożyczkę. Później staruszek będzie nękany przez komornika w celu ściągnięcia długu. Pan Frelichowski gada głupoty, ,ze ratownik do pomocy potrzebuje PESEL-u, on potrzebuje danych o chorobach i przyjmowanych lekarstwach, ewentualnie kogo zawiadomić o wydarzeniu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski