Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest program poprawy bezpieczeństwa na przejściach. Mają też być pieniądze. Zobacz jakie!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Poprawa infrastruktury bezpieczeństwa, w tym montaż lepszego oświetlenia przejść, mają zmniejszyć liczbę wypadków i ocalić wiele istnień.
Poprawa infrastruktury bezpieczeństwa, w tym montaż lepszego oświetlenia przejść, mają zmniejszyć liczbę wypadków i ocalić wiele istnień. Waldemar Wylęgalski
Na zdecydowaną poprawę jakości infrastruktury na drogach krajowych ma być wydane do 2024 roku 2,5 mld złotych. Najważniejsza w tym będzie poprawa bezpieczeństwa pieszych.

Zobacz wideo: Nowa siedziba KMP w Bydgoszczy

Jak zapewnia Ministerstwo Infrastruktury - jest to pierwszy tak duży samodzielny program infrastrukturalny, który ma poprawić bezpieczeństwo. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024 przyjęła właśnie Rada Ministrów. Pieniądze mają pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego

Przejścia będą lepiej oświetlone

- Nowy program, w ramach którego będą realizowane zadania infrastrukturalne zwiększające bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest powiązany z działaniami legislacyjnymi i edukacyjnymi. Mają na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych - powiedział przedstawiając program wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

W czerwcu wejdzie w życie przepis nadający priorytet w ochronie pieszych na przejściach i dlatego w pierwszej kolejności planowane są działania poprawiające bezpieczeństwo na przejściach.

To też może Cię zainteresować

Opracowano już wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych. Prowadzone są także szkolenia dla zarządców dróg, aby poznali zasady projektowania i budowy bezpiecznej infrastruktury.

Jak wyjaśnia Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, lepsze ma być oznakowanie przejść, więcej będzie azylów dla pieszych na jezdniach.

W latach 2021-2024 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (bo na nią spadną zadania inwestycyjne) ma intensywniej niż dotąd budować chodniki i ścieżki rowerowe, kładki dla pieszych, montować znaki, sygnalizację świetlną na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych, zatoki autobusowe, pasy do lewoskrętów, przebudowywać skrzyżowania (poprawiać geometrię), prostować zakręty.

Jesteśmy w ogonie Europy. Kujawsko-Pomorskie także

Współczynnik śmiertelności w wypadkach drogowych w Polsce wciąż należy do najwyższych w Unii Europejskiej.

Tymczasem z niedawnego (ujawnionego w połowie lutego) raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w blisko jednej trzeciej wypadków w Kujawsko-Pomorskiem biorą udział piesi. Kontrola wykazała, że na co czwartym skontrolowanym przejściu dla pieszych organizacja ruchu jest niezgodna z zatwierdzonymi projektami.

Kujawsko-pomorska policja ma „oko” na przejścia

Zadania dla policji nie zmieniają się, ale to właśnie ona wie najlepiej gdzie i dlaczego dochodzi do wypadków, w jakich miejscach trzeba poprawić bezpieczeństwo, zwłaszcza to w rejonie przejść dla pieszych.

To też może Cię zainteresować

- Analizujemy każdy wypadek na przejściach dla pieszych i kierujemy wnioski do samorządów i zarządców dróg o poprawę bezpieczeństwa, czy to w zakresie infrastruktury czy też organizacji ruchu. Mało tego, w newralgiczne miejsca kierujemy nasze patrole, aby kontrolować sytuację i w razie potrzeby odpowiednio reagować – pouczać lub dyscyplinować kierowców i pieszych – zapewnia mł. insp. Maciej Zdunowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Inspektor dodaje, że policja reaguje na sygnały od obywateli, a także na te zamieszczane na stronie internetowej „Stop agresji drogowej!”.

Zdunowski: Przechodzisz, nie używaj „komórki”!

- Bezpieczeństwo zależy od wszystkich uczestników ruchu drogowego. Piesi zyskają niedługo więcej uprawnień na oznakowanych przejściach, ale nie zwolni to ich od zachowania rozsądku – muszą zdać sobie sprawę z tego, że rozpędzony samochód o masie wielokrotnie większej od człowieka nie zatrzyma się w miejscu - przestrzega Zdunowski. - Powinni także wiedzieć, e przechodzenie przez zebry z telefonem komórkowym przy uchu czy sms-owanie to prosta droga do nieszczęścia. A to niestety nagminne zachowanie zwłaszcza wśród młodzieży. Przypomnę, że niedługo prawo zabroni używania tych urządzeń w trakcie przechodzenia przez jezdnię.

Ten przepis ma wejść w życie w czerwcu tego roku, po wielu latach dyskusji na ten temat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jest program poprawy bezpieczeństwa na przejściach. Mają też być pieniądze. Zobacz jakie! - Gazeta Pomorska