Klasa integracyjna funkcjonuje przy Publicznym Gimnazjum nr 1 w Żninie już drugi rok. Zdarzają się tam kłótnie, ale mimo wszystko uczniowie bardzo się lubią.
Klasa została utworzona w 1998 roku w Szkole Podstawowej nr 2. Od początku jej istnienia uczy się w niej siedemnaście osób. Czworo z nich, to uczniowie z różnymi formami niepełnosprawności.
Osoby niepełnosprawne mają indywidualny program nauczania, dostosowany do ich możliwości, przede wszystkim w oparciu o orzeczenie poradni pedagogiczno-psychologicznej.
Po osiem godzin nauki
<!** Image 2 align=right alt="Image 16435" >- Ci uczniowie mają osiem godzin rewalidacji czyli usprawniania zaburzonych funkcji, takich jak postrzeganie, myślenie, czy proces poznawczy, a także osiem godzin zajęć przedmiotowych, jak język polski, matematyka czy fizyka, w których uczestniczą z całą klasą - powiedział Krzysztof Kaczmarek, dyrektor gimnazjum.
Przedmioty, które mają z resztą grupy, prowadzone są przez dwóch nauczycieli, z których każdy ma skończony kurs pozwalający umiejętnie pracować z niepełnosprawnymi.
- Dwóch nauczycieli prowadzących jeden przedmiot jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Każdy z nich ma różne, ciekawe pomysły na prowadzenie lekcji. Poza tym, takie rozwiązanie jest dużym ułatwieniem, bo uczeń, który ma kłopoty ze zrozumieniem czegoś, może poprosić o pomoc jednego bądź drugiego nauczyciela - mówi Katarzyna Grzelaczyk, pedagog w gimnazjum.
Nauczycieli wspiera dyrektor placówki, Grzegorz Koziełek, oraz grono pedagogiczne z Zespołu Szkół Specjalnych w Żninie. Pomagają im dostosować program nauczania do możliwości uczniów. Uczniów i pedagogów wspiera także Hanna Rosiak, dyrektorka Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej.
Nauczą się bycia razem
W drugim półroczu, w klasie integracyjnej odbędą się zajęcia socjoterapeutyczne, na których uczniowie uczyć się będą relacji z ludźmi. Poprowadzone zostaną przez psychologów Małgorzatę Głogowską i Magdalenę Kozłowską.
- Zajęcia odbędą się po lekcjach w formie warsztatów. Pomogą naszym wychowankom lepiej orientować się w dzisiejszym świecie - mówi Katarzyna Grzelaczyk. Jak w każdej klasie, zdarzają się u nich kłótnie, ale natychmiast są rozwiązywane przez wychowawczynię Mariolę Gutowską czy pedagoga.
- Grupa jest ze sobą bardzo zżyta. Znają się przecież od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Zdrowi uczniowie wobec chorych są bardzo tolerancyjni i w każdej sytuacji starają się im pomagać. Zdarzają się spory, ale szybko je rozwiązujemy - mówi Katarzyna Grzelaczyk, pedagog.
Klasa integracyjna przy gimnazjum nr 1 jest jedyną tego rodzaju w Żninie, która działa poza Zespołem Szkół Specjalnych.