MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeden uniwersytet dostaje, drugi pyta, dlaczego nie dostaje

Jarosław Jakubowski
Wczorajsze spotkanie społeczności uczelnianej w auli Copernicanum uświetnił występ chóru akademickiego
Wczorajsze spotkanie społeczności uczelnianej w auli Copernicanum uświetnił występ chóru akademickiego Tomasz Czachorowski
Radni zgodzili się, żeby miasto wykupiło za 2,8 mln zł budynek Państwowego Instytutu Weterynarii przy ul. Powstańców Wielkopolskich 10 i przekazało go UKW.

W związku z likwidacją przez PIW Laboratorium Badania Mleka przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Bydgoszczy, budynek został wystawiony na sprzedaż. Radni przyjęli uchwałę o nabyciu przez miasto tego obiektu. Zostanie następnie przekazany UKW. Zasadność tej decyzji zachwalał na sesji Piotr Malinowski, prorektor UKW ds. finansów i rozwoju. Podkreślił też, że budynek po PIW jest pierwszym krokiem do starań o kolejne budynki i o teren przyległy tak, aby mogły być one zagospodarowane przez uniwersytet.
[break]
UKW już dawno planował pozyskanie obiektu przy Powstańców Wielkopolskich 10. Jego położenie jest z punktu widzenia uczelni idealne - przylega do nowej biblioteki przy ul. Szymanowskiego. Zakup znalazł się w długofalowej strategii rozwoju uniwersytetu, ale instytucja nie miała pieniędzy. UKW poprosił miasto o pomoc, gdy część budynku została wystawiona na sprzedaż.
- Ten budynek pozwoli na rozwój Wydziału Nauk Przyrodniczych. Będą w nim mieścić się laboratoria instytutu biologii i ochrony środowiska. Obok mamy pozyskany budynek dawnego Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - mówi Piotr Kwiatkowski, rzecznik prasowy UKW.
Czy UKW udźwignie finansowo to wyzwanie? Uczelnia boryka się z poważnymi kłopotami finansowymi. Szacowana wartość deficytu budżetowego wynosi ponad 6 milionów złotych. Rzecznik uczelni uspokaja.
- Po pierwsze, szacowany deficyt to nie to samo, co rzeczywisty, ponieważ mówimy o szacunkach, które nie uwzględniają przewidywanych przychodów, choćby z grantów. Poza tym nasza uczelnia ma pieniądze i na pewno poradzi sobie z adaptacją budynku, który pełnił przecież podobne funkcje - dodaje Piotr Kwiatkowski.
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy patrzy na sprawę dość krytycznie. - Nie zazdrościmy naszym kolegom, ale też chcielibyśmy cieszyć się taką hojnością miasta. Brakuje nam przede wszystkim mieszkań, którymi moglibyśmy przyciągać samodzielnych pracowników naukowych. Tymczasem jedyny budynek, jaki dostaliśmy od miasta, to gmach po „odzieżówce” przy Fordońskiej, będący i tak rekompensatą za oddany miastu budynek przy ul. Grodzkiej - mówi Mieczysław Naparty, rzecznik UTP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera