https://expressbydgoski.pl
reklama

Jaka będzie przyszłość Śląska w obliczu transformacji? Eksperci patrzą na nią z optymizmem. "Jak podejdziemy do tego poważnie, to zadziała"

Materiał informacyjny Agencji Rozwoju Przemysłu SA
Eksperci optymistycznie spoglądają na przyszłość woj. śląskiego w kontekście transformacji.
Eksperci optymistycznie spoglądają na przyszłość woj. śląskiego w kontekście transformacji. Lucyna Nenow
- Da się tereny pogórnicze przekształcić w miejsce nowoczesnych technologii, targów, kongresów, biurowców, nowoczesnych technologii - optymistycznie patrzy w przyszłość związaną z transformacją województwa śląskiego, Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Jak podejdziemy do tego poważnie, nałożymy te wszystkie dane: potencjał terenów SRK, potencjał intelektualny, wiedzy plus technologia plus inicjatywa młodych ludzi plus pieniądze, których nie brakuje - to zadziała - wskazuje z kolei Michał Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Jaka będzie przyszłość Śląska w obliczu transformacji? Eksperci patrzą na nią z optymizmem

Mająca obecnie miejsce transformacja jest ogromnym wyzwaniem dla całego woj. śląskiego. Nad przyszłością regionu w jej obliczu w debacie Polska Press Grupy podczas trwających w Katowicach Międzynarodowych Targów EXPO zastanawiali się eksperci: prof. Małgorzata Dobrowolska, dyrektor szkoły biznesu Politechniki Śląskiej, Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca oraz Michał Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. Wszyscy z nich z optymizmem spoglądają na woj. śląskie w kontekście transformacji.

Zdaniem prof. Małgorzaty Dobrowolskiej, transformacja energetyczna będzie łatwiejsza niż wcześniejsze transformacje. - To dla nas duża szansa, jeżeli chodzi o kadry. Pierwszy raz w historii mówimy o alternatywie dla górnictwa. Zawody w nowoczesnej energetyce są dobrze płatne i szanowane społecznie - zaznacza prof. Małgorzata Dobrowolska.

Optymizm Arkadiusza Chęcińskiego ma być poparty przykładami miejsc, które udanie przeszły transformację. - Myślę, że przykładem tego, jak po transformacji może wyglądać nasz region, jest to miejsce, w którym jesteśmy (Międzynarodowe Centrum Kongresowe - przyp. red). Pamiętajmy, że nie tak dawno, w tym miejscu była kopalnia Katowice. Da się tereny pogórnicze przekształcić w miejsce nowoczesnych technologii, targów, kongresów, biurowców, nowoczesnych technologii - zauważa prezydent Sosnowca, który jako kolejny przykład podaje właśnie to miasto, a także cały region Zagłębia. - My tę transformację przeszliśmy już, ona jest za nami. Daliśmy sobie radę, poprzednie władze, obecne władze i mieszkańcy bez wsparcia rządu - podkreśla Arkadiusz Chęciński.

Z kolei prezes ARP swoje pozytywne widoki na przyszłość uzasadnia faktem, iż Śląsk przechodzi transformacje już od wielu lat. - Od czterdziestu lat mówimy o transformacji Śląska. I to prawda. Śląsk był regionem, w którym dudniło, huczało i człowiek widział, czym oddycha. Potem trzeba było pozamykać część tych zakładów, bo jak długo można było do nich dopłacać. Dzisiaj jesteśmy w kolejnym procesie. Powstały strefy ekonomiczne. Te strefy przepięknie się rozrosły i zastąpiły pewne obszary, które się "zużyły" - wskazuje Michał Dąbrowski.

Prezydent Sosnowca: W woj. śląskim najbardziej przeżyliśmy transformację po 1989 roku

W ocenie prezydenta Sosnowca, trwająca teraz transformacja powinna być o tyle łatwiejsza, że są pieniądze na jej przeprowadzenie, które może stanowić Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Arkadiusz Chęciński wierzy też że woj. śląskie wreszcie będzie szanowane przez polityków, czego dotąd nie zauważał.

- To województwo - niezależnie od opcji politycznych - nigdy nie było szanowane przez polityków. Polska wschodnia otrzymała ogromne środki europejskie, był specjalnie dla niej skierowany fundusz. Taki sam - ja zawsze o tym mówiłem - powinien być skierowany tutaj. Może Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, to jest coś takiego, co pomoże nam finansowo w realizacji tych pomysłów. Tego nie było do tej pory. Myśmy nigdy nie otrzymali żadnego wielkiego wsparcia. Myśmy mieli te same pieniądze, co innego województwa. A my najbardziej przeżyliśmy transformację po 1989 roku - mówi prezydent Sosnowca, który po raz kolejny dodaje, że udało się ją przejść dobrze.

- Potrafiliśmy z tego się wydźwignąć. Nie jesteśmy sto lat za resztą. Dzięki pracy ludzi z tego regionu, dzięki kultowi pracy i potrafi tę ciężką pracą wykonywać, jesteśmy jako woj. śląskie w tym miejscu, gdzie jesteśmy - ocenia Arkadiusz Chęciński.

Michał Dąbrowski natomiast życzyłby sobie, żeby pieniądze, które na rzecz transformacji mają trafić na Śląsk były wydatkowane w odpowiedni sposób. - To nie może być tak, że pod pręgierz brało się określone grupy polityków i jeden czy drugi człowiek, który nie przepracował godziny w biznesie, wykrzykiwał, że "albo bydzie na to albo bydzie haja". To nigdy nie zadziała. To jest przepalanie kolejnych pieniędzy - argumentuje prezes ARP, który apeluje o rozsądne podejście do transformacji, w tym chociażby wygaszenie kopalń.

Prezes ARP: Transformacja musi być przeprowadzana rozsądnie

- Musimy sobie zadać pytanie, co będzie jak wyłączymy wszystkie te kopalnie? Nie ma ich jutro. Naładujemy telefon czy nie naładujemy? Jak szybko jesteśmy realnie w stanie tę lukę zapełnić i czym ją zapełnić? Bądźmy racjonalni. I trzecia sprawa, gdzie jest poziom akceptowalnego bezpieczeństwa w górnictwie? Logika podpowiada, że jeżeli na dole jest 70 stopni, człowiek idzie dwie godziny na ścianę, żeby popracować dwie godziny, przecież to ludzi żal. Poziom rozsądku i poziom bezpieczeństwa kraju jest kluczowy. Odejdźmy od tego modelu - zamykajmy wszystko, bo tak i odejdźmy od modelu - zostawiajmy wszystko, bo tak. I jeden i drugi jest niewłaściwy. Priorytetem musi być bezpieczeństwo energetyczne - tłumaczy Michał Dąbrowski, według którego sukces transformacji zapewni odpowiednie podejście do niej.

- My nie możemy funkcjonować doraźnie. Jak podejdziemy do tego poważnie, nałożymy te wszystkie dane: potencjał terenów SRK, potencjał intelektualny, wiedzy plus technologia plus inicjatywa młodych ludzi plus pieniądze, których nie brakuje - to zadziała - uważa prezes ARP.

Dyrektor szkoły biznesu Politechniki Śląskiej: Mamy na Śląsku atmosferę do tworzenia kreatywnych pomysłów

Według prof. Małgorzaty Dobrowolskiej, w woj. śląskim jest atmosfera do tego, żeby tworzyć kreatywne pomysły, a przez to udanie przejść proces transformacji. - Nam jest łatwiej budować dialog przez śląskość. To jest coś, co warto byłoby podnieść. Zachęcając do współpracy ze Śląskiem, budowaniem z nami relacji, inwestowaniem w nasz region - wykorzystanie bliskości w relacji, którą tu mamy. Ona sprawia, że ludzie się dobrze czują i inwestycje są łatwiejsze - zaznacza dyrektor szkoły biznesu Politechniki Śląskiej.

Nie tylko to ma być jednak pomocne przy transformacji. - Mamy na Śląsku wielki kapitał naukowy, edukacyjny. Po cokolwiek, by nie przyjechać na Śląsk, to się tu znajdzie: w kształceniu zawodu, kariery, przyszłości - dodaje prof. Małgorzata Dobrowolska.

Patronem medialnym Międzynarodowych Targów EXPO KATOWICE są „Dziennik Zachodni” oraz „Strefa Biznesu”, należące do Polska Press Grupy - wydawcy m.in. ponad 500 serwisów miejskich skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl, 22 serwisów i 20 dzienników regionalnych oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Stronapodrozy.pl, Strefaedukacji.pl i Shownews.pl.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski