
Sam pomnik, zgodnie z projektem rewitalizacji, został latem przesunięty o około 14 metrów bliżej kościoła. Po przenosinach tworzy całość wraz ze ścianą kościoła św. Mikołaja, gdzie męczeńską śmierć ponieśli burmistrz i mieszkańcy miasta. Pomnik stojący na Rynku w Starym Fordonie upamiętnia mieszkańców Fordonu poległych i pomordowanych w latach 1939-1945. Powstał w 1959 roku. Ma formę stojącego prostopadłościanu. Zbudowano go z płyty i bloków kamiennych wykonanych z piaskowca.

Przypomnijmy, że w dawnym miejscu pomnika, wybudowana zostanie fontanna. Jak donoszą służby prasowe Urzędu Miasta Bydgoszczy, będzie miała ona formę płytkiej, 5-centymetrowej niecki. Poziom płyty rynku i niecki będą połączone. Rozwiązanie to umożliwi korzystanie z całej powierzchni placu przy wyłączonych dyszach lub wypełnienie pola całej niecki wodą.

Na nowej płycie Rynku pojawią się też stylowe latarnie, ławki dużo zieleni oraz szereg innych rozwiązań podnoszących estetykę tego miejsca.

Warto też przypomnieć, że w czasie prac dokonywane są kolejne odkrycia archeologiczne. Natrafiono m.in. na pozostałości po cmentarzu, grób popielnicowy sprzed 2500 lat, fragmenty ceramiki, monety i szczątki zwierząt domowych.