W województwie kujawsko-pomorskim na indywidualnych rachunkach składkowych zostało zaksięgowanych ponad 356,9 tys. wpłat. Ich kwota wyniosła ponad 2,5 mld zł.
Indywidualny numer
Od stycznia każdy płatnik ma do dyspozycji swój indywidualny numer rachunku składkowego, na który opłaca wszystkie składki, bez podziału na poszczególne fundusze. Przelewy nie muszą być, tak jak to się działo w ubiegłym roku, dodatkowo opisywane identyfikatorem płatnika (np. NIP) oraz wskazaniem, za który miesiąc jest opłata. Indywidualny numer rachunku składkowego pozwala zidentyfikować każdy przelew, dzięki temu przelewy na konta ZUS wpływają niemal całkowicie bez błędów. Tylko do 30 marca w naszym regionie zaksięgowano 356,9 tys. wpłat na kwotę ponad 2,5 mld zł.
Najpierw zaległości
ZUS przypomina, że bieżące wpłaty są w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zaległości. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (np. z zasiłku chorobowego), jeśli nie wystarczy środków na terminowe opłacenie składki chorobowej.
Przedsiębiorcy mogą w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie lub gdy nie może spłacić całego zadłużenia skorzystać z układu ratalnego. W zawarciu układu pomogą doradcy ds. ulg i umorzeń. Do dyspozycji klientów są również doradcy płatników składek.
Podobne wątki:
e-Składka od stycznia 2018. Przedsiębiorcy boją się, że zachorują i zostaną bez zasiłku
Przedsiębiorcy nie mają problemów z e-składką. W regionie tylko 3 przelewy z błędem
Składki ZUS dla firm 2018. To więcej o kilkaset złotych! Ale od marca rusza "ulga na start" [kwoty]
