
Gdy przez domofon ktoś informuje Cię, że to Policja – nie masz obowiązku otwierać. Nie rób tego tym bardziej, jeśli nie usłyszysz imienia, nazwiska i stopnia. Zapytaj, w jakiej sprawie przychodzą funkcjonariusze, gdy natomiast chcesz ich wpuścić , ale masz wątpliwości, możesz wyjść z mieszkania (zamknij je na klucz) i otworzyć im drzwi klatki schodowej osobiście. Jeżeli mieszkasz w domu, poproś o wylegitymowanie się, zanim otworzysz bramę.

Zadbaj o bezpieczeństwo tożsamości
Policja wzbudza respekt, mimo to spotkania z funkcjonariuszami bywają stresujące. W roztargnieniu możesz nie zwrócić uwagi na szczegóły, które odróżniają złodzieja od oszusta. Zachowaj jednak zimną krew, a jeśli podejrzewasz próbę oszustwa, zgłoś się na komisariat.
Szczególnymi przypadkami są sprawy związane z zatrzymaniem dokumentów przez fikcyjnych policjantów – skradzione w ten sposób dokumenty mogą być wykorzystane np. do zaciągnięcia kredytu. Dlatego warto założyć bezpłatne konto w BIK, dzięki któremu natychmiast zastrzeżesz utracony dokument. Oprócz tego sprawdzisz, czy Twoja tożsamość nie jest wykorzystywana w celu wyłudzenia kredytu.

Jeśli masz w rodzinie osoby starsze, lub takie, które nie wiedzą jak w takich wypadkach zachować się. Porozmawiaj z nimi, przekaż im te wiadomości.
Fałszywi policjanci często też posługują się zakupionymi na popularnych portalach aukcyjnych zestawami odznak, etui i legitymacjami, uważnie sprawdź okazane Tobie dokumenty na potwierdzenie tożsamości policjanta.