https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak przywrócić rzekę Bydgoszczy?

Hanna Walenczykowska
Koncepcja zagospodarowania terenów nad Brdą istnieje już kilka lat. Miasto realizuje ją stopniowo. Obecnie dynamicznie prowadzona jest rewitalizacja Wyspy Młyńskiej.

Koncepcja zagospodarowania terenów nad Brdą istnieje już kilka lat. Miasto realizuje ją stopniowo. Obecnie dynamicznie prowadzona jest rewitalizacja Wyspy Młyńskiej.

<!** Image 2 align=right alt="Image 56825" sub="Tak wygląda dziś „reprezentacyjny” bulwar nad Brdą. /Fot. Dariusz Bloch">Koncepcja przywracania miastu Brdy, opracowana przez bydgoskich architektów i urbanistów, zakładała kilkanaście inwestycji. Zaplanowano m.in. modernizację toru regatowego w Brdyujściu i budowę w jego sąsiedztwie przystani jachtowej. Podobnie miały zmienić się okolice portu rzecznego oraz nabrzeże na odcinku od Brdyujścia do Tesco.

Na kolejnym odcinku, od mostu Pomorskiego do mostu Bernardyńskiego, projektowano m.in. budowę krytego lodowiska, które stanąć miało przy hali „Łuczniczka”. Planiści zakładali też uporządkowanie znajdujących się tu przystani klubowych oraz naprawę nabrzeża po stronie dworca PKS. Jednym z ładniejszych obiektów miał być hotel, który zaprojektowano w starych młynach przy Jagiellońskiej. Trudno zapomnieć o nowej przeprawie przez Brdę - most w przyszłości ma połączyć ulice Ogińskiego z Toruńską. Na razie w tym miejscu trwa przebudowa ul. Jagiellońskiej.

<!** Image 3 align=left alt="Image 56825" sub="Kładka jest już gotowa, ale nie ma pieniędzy na zrobienie z niej zejścia. /Fot. Dariusz Bloch">Intensywne prace prowadzone są na odcinku od Mostowej do mostów „Solidarności”. Z jednej strony trwają prace umacniania nabrzeży i budowy amfiteatru przy Operze Nova. Na drugim brzegu, na Wyspie Młyńskiej, prowadzone są prace związane z przebudową i adaptacją budynków Muzeum Okręgowego (ul. Mennica).

- Na wyspie powstanie pierwsza przystań dla jachtów - wyjaśnia Lucyna Kojder-Szweda, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Istniejące budynki, które miasto przejęło od MON, zostaną zburzone. Jeszcze nie wiemy, gdzie przeniesie się sekcja wioślarsko-kajakarska.

Wiceprezydent Lucyna Kojder-Szweda dodaje też, że niebawem wypięknieje nabrzeże przy Operze Nova.

<!** reklama right>- Dyrektor opery otrzymał pieniądze na dokończenie amfiteatru. Niestety, nie wystarczy ich na zagospodarowanie zejścia z kładki (do ul. Focha). Mostek przypomina dziś ciepłociąg i chcemy to zmienić - tłumaczy zastępca prezydenta i dodaje, że miasto zamierza porozumieć się z marszałkiem województwa, do którego ta część nabrzeża należy.

Natomiast w pobliżu zejścia z tej kładki na wyspę budowane jest międzywodzie. Połączy ono Młynówkę z Brdą.

- Wykop od ulicy Mennica do Brdy jest już prawie gotowy - wyjaśnia Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków. - Pod ulicą zamontowane zostaną turbiny, które wymuszą ruch wody.

Międzywodzie powinno być gotowe już jesienią tego roku. W tym roku powinna rozpocząć się też rewitalizacja młynów Rothera. Ostatnie prace na Wyspie Młyńskiej związane będą z utworzeniem parku.

Warto dodać, że w minionym roku miasto oświetliło mosty - Bernardyński i Królowej Jadwigi oraz rzeźby stojące nad rzeką. W tym roku, jeśli znajdą się w budżecie pieniądze, oświetlona zostanie południowa pierzeja Starego Rynku od gmachu biblioteki aż do „Węgliszka”.

- Przy kładce łączącej wyspę z ulicą Świętej Trójcy zaplanowano hotel z apartamentami - dodaje Robert Łucka, architekt miasta.

Dalej, za mostami „Solidarności”, brzegi Brdy zagospodarowała Wyższa Szkoła Gospodarki. Tuż za śluzą zaprojektowano kolejną kładkę, która ma połączyć teren uczelni z bulwarami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski