Znicze i kwiaty na Wszystkich Świętych
Pierwszego listopada wszyscy udają się na cmentarze, by upamiętnić bliskie osoby, które zmarły. Na ich grobach stawia się wtedy kwiaty oraz znicze. Jednak co z nimi zrobić po Wszystkich Świętych?
Z kwiatami sprawa jest prosta. Rośliny naturalne zazwyczaj przekwitają po kilku dniach, a następnie są wyrzucane do kosza. Opadnięte liście czy płatki łatwo zmieść z płyty, a ewentualny ślad po doniczce da się usunąć zwykłą ściereczką. Z kolei kwiaty sztuczne mogą ozdabiać nagrobek przez wiele lat – wystarczy odpowiednio je zabezpieczyć. Jeśli nie chcemy mieć już ich przy pomniku to możemy je zabrać do domu.
Co jednak ze zniczami? W sklepach znajdziemy je w najróżniejszych odsłonach – proste i dekoracyjne, duże i małe. Ponadto ich kolory mają symboliczne znaczenie. Podczas zakupów większość osób zwraca uwagę na ich wzory, kształt, czy wielkość, a znaczenie ma przed wszystkim rodzaj wkładu oraz materiał, z jakiego wykonana jest jego obudowa. Chodzi nie tylko o trwałość, czy czas świecenia, ale także o bezpieczeństwo czy miejsce na płycie nagrobnej, gdzie możemy bez przeszkód postawić dany znicz.
Jak ustawiać znicze na grobach?
Ustawienie zniczy na nagrobkach to nie tylko kwestia estetyki. Wybór złego umiejscowienia może sprawić, że znicz nie będzie się świecił, kwiatowe dekoracje się zapalą, a kamienna płyta zostanie trwale odbarwiona. Jak temu zapobiec? W galerii umieściliśmy najważniejsze informacje odnośnie stawiania zniczy woskowych, elektrycznych i solarnych, zarówno plastikowych, jak i szklanych.