Konsultacje społeczne mają dotyczyć teraz wszystkich większych inwestycji drogowych, które zamierza przeprowadzić miasto. Głos może zabrać każdy bydgoszczanin. Wczoraj zakończyły się konsultacje dotyczące fragmentu odcinka Gdańskiej - od ul. Chodkiewicza do Kamiennej.
[break]
To dalszy ciąg prac remontowych ulicy, rozpoczętych w ub. roku. Będzie polegał na wymianie nawierzchni jezdni, torowiska tramwajowego i chodników oraz uporządkowaniu pasa ulicznego na długości prawie 250 metrów. Drogowcy chcą oprócz wymiany torowiska wzmocnić nawierzchnię jezdni oraz chodników, wydzielić w chodnikach miejsca postojowe, przebudować oświetlenie, stawiając m.in. słupy z ozdobnymi oprawami. Będzie też wymieniona trakcja tramwajowa.
- Uwagi bydgoszczan do projektów są bardzo różnego rodzaju, począwszy od koloru wiaty przystankowej czy rodzaju nawierzchni drogi dla rowerów, po uwagi, jak np. negacja całej inwestycji czy propozycje zmiany kształtu i typu węzła drogowego na przecięciu Ogińskiego i Jana Pawła II - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Do wszystkich projektów dotąd wpłynęło od około dwudziestu - w przypadku ul. Nowomazowieckiej - do około trzydziestu - w przypadku przedłużenia ul. Ogińskiego. W kilku przypadkach bydgoszczanie apelowali o zaniechanie budowy ul. Nowomazowieckiej. - W innych tematach konsultacje jeszcze trwają i uwagi jeszcze spływają - mówi Krzysztof Kosiedowski. Przykładowo do ulicy Gdańskiej obecnie jest kilkanaście uwag.
Wiele osób przy okazji konsultacji wyglądu ul. Gdańskiej zawracało uwagę na fatalne rozwiązanie skrzyżowania Gdańska-Kamienna z tramwajem, który z osi jezdni przenosi się na jedną ze stron ulicy. Tegoroczna przebudowa na razie zakończy się na skrzyżowaniu z Kamienną, bo dalszy odcinek objęty jest już innym projektem. Drogowcy rzeczywiście myślą m.in. o uporządkowaniu przebiegu linii tramwajowej do Myślęcinka.
- Poczekamy jeszcze kilka dni, ze względu na możliwość spłynięcia uwag pocztą tradycyjną nadaną np. 6 lutego - zapowiada rzecznik drogowców. - Wtedy zebrane uwagi prześlemy do projektantów, a w przypadku przedłużenia Ogińskiego również do audytorów, w celu ustosunkowania się do nich. Jednocześnie odniesiemy się do uwag. Oczywiście podsumowanie z wyłożenia projektów upublicznimy. Będzie to krótkie streszczenie wniosku, decyzja i uzasadnienie.
Remont Gdańskiej rozpocznie się prawdopodobnie późną wiosną.
Przypomnijmy, że na konsultacje wszystkich inwestycji drogowo-komunikacyjnych ratusz zdecydował się po zamieszaniu z projektem przebudowy skrzyżowania Wojska Polskiego z Magnuszewską. Okazało się wówczas, że projektanci zmienili organizację ruchu na bardziej uciążliwą dla mieszkańców.