„Ewka, lat 5, nie zdążyła marzyć, zmarła na AIDS” - kartkę z takim napisem przymocowano do zapalonego znicza.
<!** Image 3 align=right alt="Image 103124" sub="Happening na znak solidarności z chorymi i zakażonymi zorganizowało w niedzielę w Toruniu z okazji Światowego Dnia AIDS Stowarzyszenie „Razem” / Fot. Adam Zakrzewski">Kilkadziesiąt takich zniczy z nazwiskami ułożono koło toruńskiego empiku. 1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS.
- W województwie kujawsko-pomorskim, podobnie jak w całym kraju, daje się zauważyć niepokojącą tendencję. Co prawda maleje liczba zachorowań na AIDS, ale nie maleje liczba zakażonych wirusem HIV. Możliwość leczenia, a przynajmniej łagodzenia objawów choroby powoduje, że wiele osób przestaje bać się choroby i wciąż zachowuje się niefrasobliwie - twierdzi Barbara Strzelczyk, kierownik Oddziału Przeciwepidemicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
Nie stosują
Jest też druga strona medalu. Polacy o AIDS sporo wiedzą, ale wiedzy tej nie stosują w życiu codziennym. To wniosek z prowadzonej od kilku miesięcy kampanii „Wróć bez HIV”. Jej organizatorzy próbują dotrzeć do coraz większych rzesz potencjalnie zagrożonych osób, by sprawdzić, czy są zarażone. Wystarczy anonimowo i bezpłatnie wykonać test, np. w wojewódzkiej stacji sanepidu w Bydgoszczy.
<!** reklama>Niestety, ten punkt działa przy WSS-E przy ul. Kujawskiej tylko do 17 grudnia. Punkt współfinansuje Krajowe Centrum ds. AIDS. WSS-E skończyła się umowa, a nie przystapiła do przetargu na przyszły rok. Ani kierująca nim od 10 lat dr Elżbieta Narolska, ani Stanisław Gazda, rzecznik WSS-E w Bydgoszczy, nie chcieli zdradzić, dlaczego nie będzie kontynuacji działalności punktu.
Jest jednak szansa, że zostanie on utworzony, tym razem w Toruniu.
- Złożyłem do krajowego centrum wniosek. Jest akceptacja powiatowej stacji sanepidu, a więc szansa na bezpłatne i anonimowe testy HIV od przyszłego roku w Toruniu - mówi Andrzej Olczyk, prezes toruńskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec HIV/AIDS „Razem”.
Pod opieką stowarzyszenia jest 60 osób. Jak dodaje Andrzej Olczyk, ciągle od nich słyszy, że nosiciele wirusa HIV nie mogą mówić, że są zakażeni nawet w przychodniach, czy u dentysty, bo pod byle pretekstem są wtedy odsyłani.
- A przecież żółtaczką jest dużo łatwiej się zarazić niż HIV-em - zaznacza Andrzej Olczyk. - Przykre, że nawet w ochronie zdrowia tego nie wiedzą. Także tego, że nie używając w ogóle albo stosując jedną rękawiczkę jednorazowego użytku do kilku pacjentów, ich się naraża.
Czerwona wstążka
Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od roku 1988 roku. Na znak solidarności z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS przypinamy sobie tego dnia czerwoną wstążkę.
- Biorąc pod uwagę tendencje rozprzestrzeniania się epidemii HIV/ AIDS na świecie, sposób prezentowania zagrożenia poprzez pryzmat grup ryzyka okazał się niebezpieczny i nieprawdziwy. Teraz mamy większą wiedzę o epidemii i wiemy, że nie to, kim się jest, ale konkretne zachowania mogą spowodować ryzyko zakażenia HIV - tłumaczy Hanna Wolska, powiatowy inspektor sanitarny w Toruniu. - Żyjemy w świecie z HIV/AIDS i zagrożenie może dotyczyć wszystkich. Światowe dane statystyczne wskazują już od wielu lat wzrost liczby zakażeń HIV wśród osób heteroseksualnych, w szczególności w grupie młodych ludzi między 15 a 24 rokiem życia. Przez kilkanaście lat nauczyliśmy się o wirusie HIV i chorobie AIDS bardzo wiele. Wystarczająco wiele, by jej skutecznie zapobiegać, nie dość wiele, by ją wyleczyć. Zapobieganie za pomocą szczepionki nie jest możliwe, ponieważ dotychczas jej nie ma i nic nie zapowiada jej szybkiego przygotowania, tak aby mogła być powszechnie stosowana.
Jak można uchronić się przed HIV? Używać tylko własnych przyborów kosmetycznych, w tym żyletek, sprzętu do golenia i depilacji. Przekłuwać uszy, wykonywać zabiegi kosmetyczne i robić tatuaż tylko w specjalistycznych gabinetach. Używać jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek.
Nie brać narkotyków. Być wiernym partnerowi i oczekiwać wierności od partnera. Nie podejmować kontaktów seksualnych pod wpływem alkoholu. Wiedzieć, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV. Jeśli w życiu były ryzykowne zachowania – rozważyć wykonanie testu na HIV.
Info
- Punkt bezpłatnych i anonimowych testów na obecność wirusa HIV, Bydgoszcz, ul. Kujawska 4, czynny (tylko do 17 grudnia) w środy w godz. 15-18, w czwartki, w godz. 15-17.
- W województwie kujawsko-pomorskim od 1991 roku zarejestrowano 154 osoby chore na AIDS, w tym 116 mężczyzn, 37 kobiet i 1 dziecko, zmarły 72 osoby, 58 mężczyzn i 13 kobiet, jedno dziecko.
- W 2008 roku zgłoszono 27 osób zakażonych HIV, w tym 19 mężczyzn, 5 kobiet i 1 dziecko. W 2007 roku - 21 osób.