Statystyki już nie robią takiego wrażenia jak przed laty, ale problem AIDS jest nadal tak poważny, że nie można go lekceważyć i nie ostrzegać przed chorobą.
<!** Image 2 align=right alt="Image 69966" sub="Gimnazjaliści z Paterka podczas spektaklu „Burzymy mury obojętności”, który dotyczył wszelkich form przemocy - w domu, szkole i na ulicy / Fot. Paweł Antonkiewicz">- Maleje liczba zarażonych poprzez nakłucia dożylne. W Polsce nosicieli wirusa HIV zarażonych w ten sposób jest obecnie 50 procent. Coraz więcej osób, szczególnie w grupie od 18 do 39 lat, zaraża się podczas kontaktów seksualnych. Dlatego tak ważna jest wiedza nie tylko o sposobach rozprzestrzeniania się wirusa, ale też o stanie własnego zdrowia i partnera, z którym się współżyje - mówiła wczoraj do uczniów kilku szkół średnich Marzenna Wojciechowska, zastępczyni powiatowego inspektora sanitarnego w Nakle .
Młodzież z Nakła i Lubaszcza oraz kilkuosobowa delegacja z liceum w Szubinie (inne szkoły mimo zaproszenia nie przyjechały) spotkała się w Nakielskim Ośrodku Kultury podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS, przygotowanych przez nakielski sanepid i właśnie NOK.
<!** reklama>- Panuje fałszywe przekonanie, że AIDS to problem nielicznej grupy osób i przeciętnego człowieka nie dotyczy ryzyko zarażenia się wirusem HIV - zwracała uwagę Marzenna Wojciechowska. - Zakazić może się jednak każdy, kto znajdzie się w ryzykownej sytuacji. Z danych epidemiologicznych wynika, że wiedza na temat zachowań sprzyjających zakażeniu jest wysoka. Niestety, nie przekłada się ona na pożądane zachowania.
Uczniowie o wirusie HIV i chorobie AIDS mają pewną wiedzę.
- Same się interesowałyśmy, była też o tym mowa na lekcji biologii i wychowawczej - mówiły wczoraj licealiski z nakielskiego „Krzywoustego”.
A jeśli ktoś sam nie sięgnie po takie informacje, a nauczyciel w szkole nie zainteresuje tematem?
- Nie ma czasu na przekazywanie wiadomości o zakażeniu i samej chorobie - uważa Kamila Stasiewska, nauczycielka biologii w liceum. - Przez trzy lata można w programie poświęcić na te tematykę jedną godzinę oraz wspominać na lekcjach wychowawczych.
Po prelekcji ze spektaklem poświęconym wszelkim formom przemocy - w domu, szkole, na ulicy - wystąpili uczniowie Gimnazjum numer 1 w Paterku. Pouczające było również spotkanie z Bohdanem Pieczyrakiem, artystą operowym, który udowadniał, że choć można podnieść się z dna uzależnienia alkoholowego - jak on sam - to lepiej jednak nie kusić losu.