Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak chorować za darmo, gdy się zostaje studentem? NFZ wytłumaczy

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Oddział Wojewódzki NFZ jest w trakcie ustalania terminów wizyt swoich pracowników na uczelniach województwa
Oddział Wojewódzki NFZ jest w trakcie ustalania terminów wizyt swoich pracowników na uczelniach województwa Thinkstock
Młodzi ludzie są na ogół przyzwyczajeni, że sprawy urzędowe - w tym ubezpieczenie zdrowotne - załatwiają za nich rodzice. To się jednak zmienia, gdy podejmują studia. O czym powinni wiedzieć?

- Zaczęłam studia w Poznaniu niezbyt szczęśliwie - od razu się rozchorowałam na gardło - opowiada Marta z Bydgoszczy. - Okazało się jednak, szczęśliwie dla mnie, że rodzice wcześniej zadbali, by przepisać mi ubezpieczenie zdrowotne, bo kilka moich koleżanek po czasie obudziło się, że należą jeszcze do przychodni w rodzinnych miejscowościach i że ich sytuacja pod względem dostępności do lekarza się zmieniła z końcem nauki w szkole średniej.

Dziewczyna mówi, że szybko dotarła też do informacji, rozprowadzanych przez samorząd studencki, gdzie w Poznaniu jest przychodnia, funkcjonująca jako akademicka.

- Pewnie jednak będę chciała ją zmienić, bo bardzo trudno się tam przez infolinię zarejestrować. Muszę się tylko dowiedzieć, jak i kiedy można to zrobić.

- Student to osoba dorosła. A to oznacza, że jeśli chce korzystać z opieki medycznej w ramach NFZ, musi zadbać o formalności, dzięki którym będzie miał potwierdzone prawo do świadczeń - przypomina Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa KPO NFZ. - Są trzy, indywidualne drogi do zgłoszenia tego prawa. Albo przez pracodawcę (sytuacja dotyczy tych studentów, którzy zatrudnieni są np. na umowę o pracę, otrzymują rentę, prowadzą własną działalność), albo przez rodzinę (zwykle rodzice, jedno lub oboje, ale też ich współmałżonkowie lub, w szczególnej sytuacji, dziadkowie), albo uczelnię (jeśli nie można skorzystać z żadnej z poprzednich możliwości - wtedy trzeba się osobiście zgłosić do dziekanatu w tej sprawie).

Pani rzecznik zapowiada też akcję informacyjną na uczelniach w naszym regionie:

- Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ jest w trakcie rozmów ustalających wizyty naszych pracowników na uczelniach województwa - deklaruje. - Terminy spotkań i miejsc działania mobilnych stanowisk Zintegrowanego Informatora Pacjenta na uczelniach będziemy przedstawiać na bieżąco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!