https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jadą chłopcy "žPapy" Stamma

Sławomir Ciara
W sobotę, 19 września, o godzinie 13.00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej znakomitemu trenerowi Feliksowi Stammowi.

W sobotę, 19 września, o godzinie 13.00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej znakomitemu trenerowi Feliksowi Stammowi.

<!** Image 2 align=right alt="Image 129513" sub="Bydgoszczanin Jerzy Planutis pod kierunkiem „Papy” Stamma brał udział w zgrupowaniach kadry. Do dziś wspomina mile tamte czasy. Na zdjęciu na jednym ze spotkań ze swoimi dawnymi kolegami z ringu. / Fot. Tadeusz Nadolski">To właśnie w latach 1945-58 w Bydgoszczy przy ulicy Jasnej 23 mieszkał nasz legendarny trener, wychowawca wielu wspaniałych pięściarzy.

To za czasów „Papy” Stamma, bo tak nazywany był w bokserskim środowisku, polscy mistrzowie pięści odnosili największe sukcesy.

Wystarczy przypomnieć zwycięstwa dwukrotnego olimpijskiego czempiona (Tokio, 1964 i Meksyk, 1968) Jerzego Kuleja, złotych medalistów IO z Rzymu i Tokio: Kazimierza Paździora, Józefa Grudnia, Mariana Kasprzyka, mistrzów Europy: Zbigniewa Pietrzykowskiego czy Leszka Drogosza.

Nasz rodzimy boks w tych latach był światową potęgą i powracał z IO oraz ME z wieloma medalami.

<!** reklama>- Jesteśmy na etapie wysyłania zaproszeń. Telefonicznie rozmawialiśmy z Jerzym Kulejem, Leszkiem Drogoszem, Józefem Grudniem, Tadeuszem Walaskiem, Henrykiem Niedźwiedzkim, którzy wyrazili chęć na udział w uroczystości - powiedział Kazimierz Kosiński, prezes Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu, organizatora nadchodzącej imprezy.

Być może do Bydgoszczy przyjadą: Zbigniew Pietrzykowski, Artur Olech i Józef Grzesiak. Z racji piastowanego stanowiska prezesa Polskiego Związku Bokserskiego w odsłonięciu tablicy powinien uczestniczyć mistrz olimpijski z Montrealu Jerzy Rybicki.

- Dziękuję za pamięć, jeśli zdrowie pozwoli na pewno postaram się przybyć - tak zareagował Józef Grudzień.

Natomiast ze względu na zły stan zdrowia nie przyjedzie Kazimierz Paździor.

- Niestety, nie najlepiej się czuję i z Wrocławia trudno mi będzie przyjechać - wyznał mistrz olimpijski z Rzymu z 1960 roku.

Komitet organizacyjny, w którym także znalazł się wyżej podpisany dziennikarz działu sportowego naszej redakcji ustalił osoby, które odsłonią tablicę. Będą nimi: syn Feliksa Stamma - Ryszard, Jerzy Kulej.

Ustalono również poczet sztandarowy. W skład weszli bydgoscy pięściarze, będący w tamtych latach w centrum zainteresowania świetnego trenera.

Wytypowano: Jerzego Planutisa, Ryszarda Rybskiego oraz wychowanka Kolejarza, brązowego medalistę igrzysk olimpijskich z Melbourne Henryka Niedźwiedzkiego.

Obecnie kamienica przy ul. Jasnej 23 nosi już znamiona czasu i jest mocno podniszczona. Tymczasem - jak zapewnili nas organizatorzy - odnowieniem fasady zajmie się Urząd Miasta, który na ten cel przeznaczy specjalne pieniądze.

Fakty

„Papa” powiedział...

- Przechyl się na prawą nogę, zamknij oczy i wal prawym sierpem (do bydgoszczanina Witolda Kaźmierczaka, który znokautował Węgra Martona na akademickich mistrzostw świata)

- Januszek, tańcz jak baletnica i daj mu się wystrzelać (do Janusza Kasperczaka podczas wygranego finału ME w Oslo z Węgrem Bednai)

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski