Wyraz imię wywodzi się z łacińskiego słowa „nomen”. Oznacza nazwę, którą nadaje się osobie w określonej społeczności. Większość rodziców nadaje dzieciom imiona ze względu na ładne brzmienie lub aktualnie panującą modę. Wciąż silny pozostaje czynnik religijny, jednak wobec zaniku rdzennych wierzeń i dominacji religii uniwersalistycznych, nie ma on już tak czytelnego wątku magicznego.
Z nadawaniem imienia często wiążą się obrzędy i publiczne lub rodowe uroczystości, jak choćby chrzest lub postrzyżyny.
Zobacz koniecznie: Takie imiona noszą najbardziej złośliwe osoby. Według ezoteryków potrafią dopiec każdemu
Psychologia mówi, że imię to wyraz, który człowiek najczęściej słyszy w życiu w odniesieniu do siebie. Organizm dostraja się zatem do jego brzmienia, dźwięku, drgania.
Popularność imion zmienia się co jakiś czas. Obecnie dużo imion jest zapożyczanych z języka angielskiego, ale też francuskiego, niemieckiego. W ostatnich latach bardzo zauważalny jest powrót dawnych imion, tych które nosili nasi dziadkowie a nawet pradziadkowie.
Lata Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, czyli oficjalnej nazwy państwa polskiego w latach 1952–1989, to ponad 40 lat intensywnych przemian gospodarczych, politycznych, a także społecznych.
Takie imiona wybierano najczęściej w PRL
Wybraliśmy dla Was najpopularniejsze imiona w PRL, które nadal rodzice nadają swoim pociechom. W poniższej galerii zobaczcie popularne imiona w PRL wraz z ich znaczeniem.
