https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Im gruntówka ważniejsza i starsza, tym większe szanse na jej utwardzenie

Sławomir Bobbe
UL.Horodelska część gruntowaUL.Horodelska część gruntowa
UL.Horodelska część gruntowaUL.Horodelska część gruntowa Dariusz Bloch
Prezydent Rafał Bruski przedstawił założenia „Wieloletniego programu utwardzania ulic gruntowych w Bydgoszczy”. Znane są kryteria wyboru ulic, którymi w pierwszej kolejności zajmą się drogowcy.

Każdy bydgoszczanin mieszkający przy ulicy gruntowej może w dużym przybliżeniu sam wyliczyć, kiedy doczeka się remontu drogi. Potrzebna do tego będzie znajomość kryteriów wyboru ulic. I tak, jeśli ulica zyskała nazwę przed 1939 rokiem zyska najwięcej punktów (6), - najmniej (1) zbiorą ulice z nazwami nadanymi po 2001 roku.

Ważna będzie liczba mieszkańców ulicy (3 punkty za 150 i więcej, 1 punkt za mniej niż 100). Dwa dodatkowe punkty zebrać można, gdy ulica zagrożona jest powodziami. Kolejne punkty w rankingu uciułać można, gdy ulica lokalna jest ważna w układzie transportowym miasta (jeśli jest - 3 punkty, jeśli nie - 0 punktów). Kolejne kryterium jest trudne do samodzielnego oszacowania, to wskaźnik długości dróg gruntowych do sumy długości dróg na osiedlu (do zyskania jest od 1 do 4 punktów).

W stosunku do pierwotnego projektu dodano kolejne kryterium - edukacja i ochrona zdrowia. Ulice, przy których zlokalizowane są szkoły, przedszkola czy przychodnie, dostaną w rankingu dodatkowe dwa punkty.

Co trzy lata nowy ranking

Co ważne, co trzy lata odbywać się będzie ponowne sprawdzanie kryteriów, możliwe jest więc, że dana ulica zyska kilka punktów w rankingu i przesunie się w górę kolejki do modernizacji - tak będzie np. wtedy, gdy powstanie przy niej obiekt użyteczności publicznej związany z edukacją.

Program będzie finansowany z budżetu miasta i środków zewnętrznych. Na ten cel

w projekcie budżetu przeznaczono 17 milionów złotych. Program zakłada finansowy udział mieszkańców w budowie dróg lokalnych przy założeniu, że 25 procent kosztów pokrywają mieszkańcy. Ratusz chce rozszerzyć ten program na przedsiębiorstwa - te musiałyby jednak wyłożyć połowę środków na remont drogi - jeśli się na to zdecydują, drugie tyle dołożyłoby miasto.

Większość górą

Ostateczny ranking będzie ustalany na podstawie sumy punktów dla danej ulicy, uzyskanych we wszystkich analizowanych kryteriach. W przypadku równej liczby punktów, o kolejności będzie decydować kryterium wyboru związane z liczbą mieszkańców.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bydgoszczun
Im gruntówka starsza tym większe szanse na zatwardzenie !
w
wul
IM się chyba na rozum padło, pierwsza do zrobienia to PIJARÓW i ZAPŁOTEK aby DZIECI mogły bezpiecznie iść do SZKOŁY
n
niecenzor
a winko cenzor wypił
s
skaner
Ale kryteria , serio czy teraz wszyscy maja przeprowadzić się na ulice z nazwami z przed wojny ?
u
ul.Krzywa
My Mieszkańcy Midzynia nie chcemy utwardzenia dróg gruntowych ze zwykłej kostki! Mamy drogie domy i firmy i nie chcemy jałmużny od miasta! Stać NAS na to aby samemu sfinansować takie drogi z lepszych materiałów a nie zwykłego betonu. I nie jest prawdą że dawno temu kupiliśmy działki za bezcen bo były w szczerym polu - fakt były ale płaciliśmy lewymi pieniędzmi z przekrętów a to się nie liczy! - kombinować trzeba umieć!
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski