Czy Paryż zostanie sparaliżowany podczas dwutygodniowych igrzysk olimpijskich? Szef paryskiej policji Laurent Nuñez zapewnił w rozmowie z France Inter, że tak nie będzie.
– Nigdy nie organizowaliśmy takiego wydarzenia, dlatego zmobilizowano bardzo dużą siłę roboczą. Wszędzie będzie policja
– obiecał były minister spraw wewnętrznych.
Podczas igrzysk w Paryżu będzie „bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa”
Prefekt paryskiej policji nalegał, aby podczas igrzysk olimpijskich w stolicy Francji wprowadzony został „bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa”.
– Nie zidentyfikowaliśmy zagrożenia dla igrzysk olimpijskich, ale oczywiście opracowany przez nas system bezpieczeństwa będzie dostosowany do wysokiego ryzyka zagrożenia terrorystycznego. Od 22 marca, po wydarzeniach w Moskwie, we Francji ogłoszono stan wyjątkowy, który potrwa do igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich.
„Od wielu lat w naszym kraju zawsze istniało stałe zagrożenie terrorystyczne. Nie ma jednak konkretnego zagrożenia skierowanego przeciwko igrzyskom olimpijskim”
Podczas igrzysk w Paryżu „życie będzie toczyć się dalej jak dotychczas”
Szef paryskiej policji przypomniał w piątek, że podróżowanie po stolicy podczas igrzysk będzie wymagało wprowadzenia kodu QR, aby wjechać do niektórych obszarów, ale według niego „życie będzie toczyć się dalej jak dotychczas”.
– Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy okazać cyfrowy certyfikat, który zostanie wydany po uiszczeniu opłaty. Posłuży to jako podstawa do ewentualnych dochodzeń administracyjnych. Wydarzenie będzie objęte bardzo ścisłym nadzorem na najwyższym poziomie, z rozbudowanym systemem bezpieczeństwa: osiem dni przed ceremonią otwarcia zostanie ustanowiona niezwykle ścisła kontrola na obwodzie terenu, a odwiedzający zostaną dokładnie przeszukani przy wejściu
– oznajmił Nuñez.
W monitoprngu „nie będzie rozpoznawania twarzy; prawo tego zabrania”
Jeśli chodzi o tak zwany „inteligentny” system kamer do monitoringu wideo, prefekt policji potwierdził, że nie będzie możliwości identyfikacji osób, co budzi obawę przed przestępstwami na tle rasowym.
– Nie będzie rozpoznawania twarzy; prawo tego zabrania. Będziemy używać monitoringu wideo wyłącznie do wykrywania zjawisk nietypowych i sytuacji awaryjnych. Te kamery mają na przykład monitorować, czy następuje ruch tłumu lub czy dana osoba wchodzi na obszar zabroniony
– stwierdził szef policji w Paryżu.
Nuñez pochwalił się także, że współpraca w zakresie bezpieczeństwa z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl) układa się francuskim władzom perfekcyjnie.
– Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest zadowolony ze sposobu organizacji bezpieczeństwa w ramach przygotowań do igrzysk. Władze francuskie są świadome wszelkich zagrożeń
– zacytował France Inter prefekta paryskiej policji.
