Pływanie artystyczne
Pływanie artystyczne jest nazywane "wodnym baletem" wymaga od zawodniczek wielu cech: siły, wytrzymałości, wdzięku, talentu artystycznego oraz umiejętności panowania nad oddechem. Podczas Igrzysk Europejskich, które oficjalnie rozpoczną się w środę, zawodniczki i zawodnicy będą rywalizować w Oświęcimiu.
W igrzyskach olimpijskich w Tokio w tej dyscyplinie startowały tylko panie, ale inaczej będzie w trakcie zawodów w Polsce.
"Zasada równości w sporcie opanowała jednak też tę dyscyplinę. World Aquatics (dawniej FINA), czyli Międzynarodowa Federacja Pływacka, zadecydowała, że na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku zadebiutują również mężczyźni. W mistrzostwach świata w pływaniu synchronicznym panowie startują od 2015 roku" - można przeczytać w informacji biura prasowego IE.
W Oświęcimiu w duetach będą rywalizować tylko panie, ale w programie są m.in. zmagania mikstów.
W pierwszym dniu Igrzysk zostaną przeprowadzone eliminacje do dwóch konkurencji. W kolejnych dniach, do niedzieli 25 czerwca odbywać się będą finałowe zmagania. Rozdane zostaną medale w ośmiu konkurencjach.
"To mało znany, ale przepiękny sport i warto się z nim bliżej zapoznać" - powiedział o pływaniu artystycznym szef Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich Marcin Nowak.
Rywalizacja odbędzie się na pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Oświęcimiu. Zawody będą też miały rangę mistrzostw Europy, a także będą kwalifikacją olimpijską (w duetach). W igrzyskach w Tokio Polki nie startowały.
(PAP)
