Iga Świątek w półfinale turnieju w Dausze. Azarenka bez szans!

Zbigniew Czyż
Iga Świątek
Iga Świątek PAP/EPA/NOUSHAD THEKKAYIL
Liderka światowego rankingu Iga Świątek awansowała do półfinału turnieju WTA 1000 w Dausze. Broniąca tytułu polska tenisistka pokonała Białorusinkę Wiktorię Azarenkę 6:4, 6:0.

Pojedynek trwał godzinę i 15 minut. Na otwarcie Polka miała wolny los, w drugiej rundzie pokonała Rumunkę Soranę Cirsteę 6:1, 6:1, a w trzeciej Rosjankę Jekaterinę Aleksandrową 6:1, 6:4.

Z 31. obecnie na świecie Azarenką, a w przeszłości liderką światowego rankingu, Świątek zmierzyła się po raz czwarty i ma obecnie bilans 3-1 (wygrała trzy kolejne mecze).

Końcowy wynik czwartkowego pojedynku wskazuje na łatwą przeprawę 22-letniej raszynianki, ale przez długi czas w pierwszym secie trwała wyrównana walka.

Bardzo istotny moment nastąpił przy stanie 4:4 (wcześniej obie zawodniczki zaliczyły po jednym przełamaniu). Świątek wygrała zaciętego gema przy serwisie 34-letniej Białorusinki, a za chwilę już bez kłopotów "poprawiła" na 6:4.

Druga partia pozbawiona była emocji. Wyraźnie podbudowaną udaną końcówką poprzedniego seta Świątek grała na luzie i dyktowała warunki na korcie. Popisywała się mocnymi, bardzo dokładnymi zagraniami. Ale też - jak w końcówce meczu - imponującym skrótem, gdy posłała z daleka piłkę tuż za siatkę.

"Jestem naprawdę szczęśliwa i zadowolona ze swojego występu. Wiedziałam, że gram z wielką mistrzynią. Oglądałam ją jeszcze w akcji, gdy byłam dziewczynką. Jestem dumna, że mogłam grać z Wiktorią na tym korcie" - przyznała Świątek w krótkiej rozmowie tuż po meczu.

Jak dodała, ma dużo szacunku do utytułowanej rywalki i podziwia ją, że tak godzi obowiązki macierzyńskie z zawodowym tenisem.

To był jedenasty z rzędu wygrany mecz Świątek w Dausze (nie licząc walkowerów). Polka triumfowała w dwóch poprzednich edycjach turnieju.

Co ciekawe, Azarenka też dwukrotnie wygrała tę imprezę (2012, 2013). Tenisistek z dwoma triumfami w Dausze jest łącznie pięć, ale Świątek może zostać pierwszą, która zdobędzie trzy tytuły w imprezie istniejącej od 2001 roku.

Karolina Pliskova będzie w piątek rywalką Igi Świątek w półfinale turnieju WTA 1000 w Dausze. Czeska tenisistka w meczu dwóch byłych liderek światowego rankingu pokonała w ćwierćfinale Japonkę Naomi Osakę 7:6 (8-6), 7:6 (7-5).

26-letnia Osaka, która wróciła w styczniu na korty po długiej nieobecności, zajmuje obecnie dopiero 747. miejsce w rankingu WTA, natomiast prawie 32-letnia Pliskova plasuje się na 59. pozycji.

Pliskova ma na koncie jeden triumf w tym turnieju - w 2017 roku.

Mecz Polki z Czeszką zaplanowano na piątek w godzinach popołudniowych. To będzie ich czwarta konfrontacja, wszystkie poprzednie Świątek wygrała.

W pierwszym piątkowym półfinale rozstawiona z "trójką" reprezentantka Kazachstanu Jelena Rybakina spotka się z Rosjanką Anastazją Pawliuczenkową.