Spis treści
Obowiązki pracownika na L4. O czym trzeba pamiętać?
– Od 2018 roku lekarze wystawiają wyłącznie zwolnienia elektroniczne, tzw. e-ZLA. Pracodawca ma do niego dostęp od razu po wystawieniu w portalu PUE ZUS. Dzięki temu pracownik nie musi się już martwić dostarczeniem papierowego zwolnienia do miejsca pracy. Od 1 stycznia 2023 roku konto na nim musi posiadać każdy płatnik składek – tłumaczy Mateusz Boguszewski, Kierownik Działu Finansowego w firmie inFakt.
Mimo to pracownicy nadal mają obowiązek poinformowania pracodawcy, że nie będą obecni w pracy.
– Zgodnie z §2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracownik musi poinformować o chorobie niezwłocznie, czyli nie później niż w drugim dniu nieobecności – tłumaczy Mateusz Boguszewski.
Powiadomienie pracodawcy o L4, czyli ZUS ZLA. Jak należy to zrobić?
Sposób przekazania informacji pracodawcy powinien być określony w przepisach zakładowych.
– Jeśli nie ma takich zapisów, pracownik może to zrobić osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie, za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową – tłumaczy Mateusz Boguszewski.
Ile czasu na poinformowanie pracodawcy o nieobecności w pracy?
Nie może to nastąpić później niż w drugim dniu nieobecności. Jeżeli jednak nie dotrzymamy tego terminu – możliwość usprawiedliwienia będzie tylko w przypadku:
- obłożnej choroby,
- braku osób, które mogłyby poinformować pracodawcę w imieniu pracownika,
- innego zdarzenia losowego.
Zwolnienie lekarskie na opiekę nad chorym członkiem rodziny
Jeżeli opiekujemy się nad chorym członkiem rodziny - wniosek o zasiłek należy złożyć:
- u pracodawcy,
- bezpośrednio w ZUS, jeśli firma zatrudnia nie więcej niż 20 pracowników.
– Dodatkowe obowiązki ma także pracownik, który otrzymuje zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorym członkiem rodziny. Aby otrzymać zasiłek, musi złożyć wniosek na specjalnym druku ZUS Z-15A – dodaje Mateusz Boguszewski, Kierownik Działu Finansowego w firmie inFakt.
Wniosek ZUS Z-15A należy złożyć w terminie 6 miesięcy od ostatniego dnia zwolnienia. Od daty złożenia uzależniony jest jednak moment wypłaty zasiłku.
Dodatkowy urlop wynoszący 2 dni mogą otrzymać pracujący rodzice na podstawie art. 188 Kodeksu pracy. Dodatkowe 2 dni albo 16 godzin mają być przeznaczone na opiekę nad zdrowym dzieckiem, choć wcześniej należy w tym celu u prawodawcy złożyć odpowiedni wniosek.
W przypadku chorych dzieci do 14 roku życia rodzice mają prawo do opieki nad nimi przez 60 dni w roku. Jeżeli członek rodziny jest już dorosły – opieka może wynieść maksymalnie 14 dni na rok.
