W mieście działają cztery organizacje, które zajmują się sportem niepełnosprawnych. Mogą się pochwalić znaczącymi sukcesami, ale aby je zdobyć, muszą pokonać wiele barier.
<!** Image 2 align=right alt="Image 6397" >Stan obecny i perspektywy rozwoju sportu niepełnosprawnych były jednym z tematów ostatniego posiedzenia Komisji Kultu ry Fizycznej Sportu i Turystyki Rady Miasta.W grodzie nad Brdą działają cztery organizacje: Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Triumf-Start, Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Łuczniczka, Start Astoria oraz Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne.
Mają wzory
Triumf Start szkoli 40 zawodników w następujących sekcjach: tenisa stołowego, strzelectwa, podnoszenia ciężarów, lekkiej atletyki. Zajęcia prowadzi sześciu doświadczonych trenerów - opiekunów. Klub działa na obiektach sportowych przy ul. Piwnika Ponurego 10 należących do Zespołu Szkół nr 5.
Największym sukcesem sportowym w ostatnim okresie jest srebrny medal w pływaniu Mirosława Piesaka na paraolimpiadzie w Atenach oraz zdobycie 7. miejsca przez Annę Marczuk w podnoszeniu ciężarów. Ostatnio 16-osobowa reprezentacja była na międzynarodowych zawodach przyjaźni, gdzie zdobyła 32 medale. Stowarzyszenie planuje rozszerzenie działalności i powołanie nowych sekcji, ale do tego potrzebna jest modernizacja istniejącej bazy.
„Tacy sami” wśród nas
Łuczniczka zrzesza 184 członków w następujących sekcjach: szachy, warcaby 100-polowe, brydż sportowy, pływanie, taniec sportowy, kolarstwo tandemowe, lekkoatletykai kręgle. Zawodnicy korzystają z bazy sportowej dostępnej w bydgoskich klubach sportowych. Największe sukcesy odnoszą w brydżu sportowym, tańcach, szachach i lekkiej atletyce. Dużym zainteresowaniem cieszy się działalność turystyczna.
W Start Astorii trenuje 30 zawodników w podnoszeniu ciężarów, pływaniu, lekkiej atletyce. W tym roku największe sukcesy to 2 złote medale Kordiana Galińskiego na mistrzostwach Europy niepełnosprawnych w Helsinkach w lekkiej atletyce oraz wiele medali mistrzostw kraju.
Olimpiady Specjalne zajmują się całorocznym cyklem treningówi zawodów w 16 dyscyplinach sportu osób w wieku od 8 lat z upośledzeniem umysłowym. Oddział Kujawsko-Pomorski liczy 16 sekcji i 752 zawodników.
W Bydgoszczy działają „Mistrzowie” i „Tacy sami”.
- W kraju i naszym mieście mówiono o łamaniu barier architektonicznych - mówi prezes Triumfu Start, Andrzej Ofczyński. - Tymczasem, aby dostać się do siłowni na Astorii niepełnosprawny musi pokonać 36 schodów. To była jedna z przyczyn zmiany klubu. Sam poruszam się na wózku inwalidzkim, aby przekonać innych niepełnosprawnych, muszę dać przykład do działania. Największym naszym problemem oprócz modernizacji obiektów jest posiadanie samochodu, którym zawodnicy mogliby dojeżdżać do klubu lub na zawody.
Miasto w miarę swoich możliwości wspiera kluby przekazując środki na szkolenie, organizację zawodów oraz udział w imprezach krajowych i międzynarodowych. W tym roku z wydziału edukacji i sportu przeznaczono na ten cel 50.800 zł