MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Huragan przeszedł przez miasto. Poprzestawiał nawet ławki w parku [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 10 MAJA]

Krzysztof Błażejewski
Dariusz Bloch/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 10 maja. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 10.05 w Bydgoszczy.

1706: po tym, jak czterej bydgoszczanie napadli w lesie koło Czyżkówka na trzech patrolujących okolice miasta Szwedów (dwóch z nich zabili, trzeciemu udało się uciec), w odwecie do miasta wkroczył oddział 1200 Szwedów stacjonujących w Chojnicach. Nim opuścili miasto, złupili kolegium jezuickie, a zwłaszcza jego bibliotekę.

1885: otwarty został pierwszy bydgoski szpital przy obecnej ul. Seminaryjnej. Powstał na gruntach miejskich ze środków ofiarowanych przez Luizę Giese-Rafalską. Ordynatorem został lekarz Hugo Bille, pacjentami zajmowały się siostry diakoniski.

1908: na sali Szuprytowskiego przy ul. Dolina odbył się więc protestacyjny bydgoskich Polek skierowany przeciwko nasileniu polityki germanizacyjnej.

1921: na Nowym Rynku w Bydgoszczy odbył się wielki więc poparcia dla polskich powstańców na Górnym Śląsku. Jego uczestnicy po wysłuchaniu przemówień udali się na ul. Gdańską, gdzie w koszarach rezydowała francuska misja wojskowa. Jej szef, płk. Sabatier, wywiesił z balkonu obok francuskiej flagi - flagę polską, po czym zapewnił wiecowników, że „Francja zawsze pozostanie wierną sojuszniczką Polski”, a „Śląsk musi być polski!”

1927: w Teatrze Miejskim w Bydgoszczy wystąpił warszawski kabaret „Perskie Oko” z programem, w którym wystąpili m.in. tak sławni piosenkarze jak Zula Pogorzelska i Eugeniusz Bodo. Występ miejscowa prasa oceniała bardzo surowo jako „niewybredną semicką chałę” pełną „pornograficznego bigosu”.

1929: w poznańskim kinie „Słońce” miała miejsce premiera wyprodukowanego w Bydgoszczy w studio Dworakowski-Film filmu „Magdalena” w reżyserii Konstantego Meglickiego. Był to „wielki współczesny dramat erotyczno-salonowy”, sprzedany do kilku krajów zachodniej Europy. Obraz nie zachował się.

1936: do Bydgoszczy na zjazd delegatów Związku Hallerczyków przybył gen. Józef Haller. Na uroczystą akademię do sali Strzelnicy przy ul. Toruńskiej stawiło się ok. 2000 bydgoszczan. Przedstawiciele sanacyjnych władz demonstracyjnie byli nieobecni.

1937: prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki nadał prezydentowi Bydgoszczy Leonowi Barciszewskiemu Złoty Krzyż Zasługi.

1947: do Bydgoszczy przyjechał wicemarszałek Sejmu, działacz Polskiej Partii Robotniczej Roman Zambrowski, który wziął udział w wojewódzkiej konferencji PPR odbywającej się w ogrodzie Okręgowej Rady Związków Zawodowych przy ul. Toruńskiej 30.

1947: tysiące bydgoszczan pożegnały na Starym Rynku ofiary hitlerowskich zbrodni ekshumowane z Doliny Śmierci pod Fordonem. Po nabożeństwie żałobnym kondukt pogrzebowy odprowadził szczątki ofiar na cmentarz Bohaterów na Wzgórzu Wolności.

1952: miała miejsce czwarta wizyta prymasa Polski, ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bydgoszczy, w trakcie której przeprowadził kanoniczną wizytację parafii pw. Św. Trójcy.

1961: do Bydgoszczy na dwudniowe występy w Teatrze Polskim przyjechał Polski Teatr Tańca Eugeniusza Paplińskiego. Solistą był Witold Gruca.

1968: w hali Astorii odbyła się popularna ogólnopolska „Zgaduj-zgadula” numer 128 pod hasłem „Kobieta w świecie i w domu”. Pokazowi mody damskiej towarzyszyły występy „Czerwono-Czarnych” z solistami Karin Stanek, Kasią Sobczyk, Tonim Keczerem i Bolesławem Gromnickim.

1971: przy poradni chorób układu nerwowego przychodni obwodowej nr 2 w Bydgoszczy przy Wałach Jagiellońskich otwarto pierwszą w naszym mieście poradnię seksuologiczną.

1973: podczas kiermaszu zorganizowanego z okazji Dni Oświaty, Książki i Prasy w Myślęcinku swoją książkę „Siedem trudnych lat” podpisywał agent polskiego wywiadu, który działał w Radiu Wolna Europa, kpt. Andrzej Czechowicz.

1981: w meczu I ligi Zawisza Bydgoszcz uległ w podejrzanych okolicznościach Widzewowi Łódź 1:2. Po meczu piłkarz Zawiszy Adam Kensy przyznał się do prowadzenia rozmów z działaczami Widzewa o sprzedaniu tego meczu. Kensy został zdyskwalifikowany.

1983: zmarł Mieczysław Wielicz (ur. 1910 w Lublinie jako Kowalczyk), aktor i reżyser teatralny. W teatrze bydgoskim grał w latach 1938–1939 i od 1945 roku. Był ulubieńcem publiczności, w przeciągu 50 lat wystąpił w 240. spektaklach. Jego ostatnią rolą był występ w roli hr. Bogulickiego w „Generale Barczu” Juliusza Kaden-Bandrowskiego.

1985: po raz drugi w Filharmonii Pomorskiej wystąpił amerykański pianista Edward Auer, laureat V nagrody na Konkursie Chopinowskim w roku 1965. Tym razem muzyk zagrał II koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa.

1987: wyjątkowo silny huragan przeszedł nad miastem, zrywając przewody, „przestawiając” nawet w parkach z miejsca na miejsce metalowe ławki. Przez wiele godzin Fordon był pozbawiony prądu, wiatr także zerwał dach szkoły na Bartodziejach.

1993: miała miejsca demonstracja abiturientów z bydgoskich szkół, którzy zablokowali ul. Jagiellońską, domagając się przełożenia matur na inny termin z powodu trwającego strajku nauczycieli członków „Solidarności” w szkołach. Wobec nieprzełożenia terminu matur, następnego dnia młodzież uniemożliwiła ich zorganizowanie, blokując wejścia do szkół. Matury w terminie odbyły się tylko w kilku bydgoskich szkołach. W pozostałych przełożono je na 20 maja.

2002: zamknięta została księgarnia „Współczesna”, w czasach PRL-u najpopularniejsza w Bydgoszczy. W swoich najlepszych latach mieściła się przy ul. Gdańskiej 7, potem została przeniesiona na ul. Długą, aż w końcu zlikwidowana.

od 7 lat
Wideo

Ceny w Polsce zaskoczyły fanów Apple

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski