
Zmiany dotyczące elektrycznych hulajnóg - postój oraz kto może nimi jeździć
Te zmiany w przepisach obowiązują od 20 maja 2021 r.
Możemy postawić elektryczną hulajnogę na chodniku, ale musi być jak najbardziej oddalona od jezdni i stać równolegle do niej. Nie może także utrudniać ruchu pieszego, a szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 m.
Dzieci do 10 lat nie mogą jeździć elektryczną hulajnogą po drodze. Mogą za to jeździć w strefie zamieszkania, pod opieką dorosłego.
Od 10 do 18 roku życia wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Powyżej 18 lat nie jest wymagany żaden dokument.
Co z segwayami, monocyklami i e-deskorolkami? Zobacz dalej

Zmiany dotyczące monocyklów elektrycznych, segwayów i e-deskorolek
Te zmiany w przepisach obowiązują od 20 maja 2021 r.
Kierujący tymi środkami transportu musi korzystać z drogi dla rowerów. Maksymalna prędkość - 20 km/h.
Można wyjątkowo korzystać z chodnika albo drogi dla pieszych, gdy nie ma w pobliżu drogi rowerowej. Wtedy jednak musimy ustępować pierwszeństwa pieszym i jechać z prędkością zbliżoną do nich.
Dzieci do 10 lat nie mogą poruszać się monocyklem elektrycznym, segwayem i e-deskorolką po drodze. Mogą za to jeździć w strefie zamieszkania, ale pod opieką dorosłego.
Od 10. do 18. roku życia wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Powyżej 18 lat nie jest wymagany żaden dokument.
Zmiany dotyczą także deskorolek, rolek, wrotek i tradycyjnych hulajnóg. Kolejny slajd wszystko wyjaśnia

Tradycyjne hulajnogi, deskorolki, wrotki, rolki - zmiany w przepisach
Te zmiany w przepisach obowiązują od 20 maja 2021 r.
Osoby poruszające się na tradycyjnych hulajnogach, deskorolkach, wrotkach i rolkach są, według nowych przepisów, uczestnikami ruchu drogowego. W związku z tym, mają obowiązek korzystać z chodnika, drogi dla pieszych albo drogi dla rowerów. Obowiązuje ruch prawostronny.
Jadąc chodnikiem albo drogą dla pieszych należy poruszać się z prędkością zbliżoną do pieszego, a także ustępować mu pierwszeństwa.
W strefie zamieszkania mogą za to poruszać się po całej szerokości drogi oraz mają pierwszeństwo przed pojazdami.
Zmian w przepisach doczekały się także rowery. Jakie to zmiany? Sprawdź na kolejnym slajdzie

Zmiany dotyczące rowerów
Te zmiany w przepisach obowiązują od 20 maja 2021 r.
Obowiązkowo musimy teraz machać ręką przy skręcaniu. Jeżeli rower nie ma migacza, cyklista powinien dać znać ręką w którym kierunku skręca.
Rowerem po chodniku możemy poruszać się tylko warunkowo według określonych wcześniej zasad w przepisach. Jednak musimy wtedy poruszać się z prędkością zbliżoną do pieszego.
Nie wolno też przypinać rowerów gdziekolwiek się da. Parkowanie na chodniku będzie dozwolone w miejscach do tego przeznaczonych, a gdy takich miejsc nie ma - musimy ustawić rower równolegle do jezdni i tak, aby był jak najbardziej od niej oddalony.
Korzystając z drogi rowerowej, miejmy na uwadze, że poruszać się po niej będą także elektryczne hulajnogi, segwaye, monocykle elektryczne i e-deskorolki. Zachowajmy ostrożność.