MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hulajnoga elektryczna. Jaki dokument uprawnia do jeżdżenia hulajnogą?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Rosnąca popularność hulajnóg elektrycznych przekłada się na coraz częstsze doniesienia o wypadkach z udziałem użytkowników takich pojazdów. Jak jeździć zgodnie z przepisami?

Spis treści

Hulajnoga elektryczna. Jaka jest definicja?

Hulajnoga elektryczna została zdefiniowana w Ustawie Prawo o ruchu drogowym jako pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Hulajnoga elektryczna. Jakie trzeba mieć dokumenty?

Dzieci poniżej 10 roku życia mogą kierować hulajnogą elektryczną tylko w strefie zamieszkania i tylko pod opieką osoby dorosłej. Osoby w wieku pomiędzy 10 - 18 lat - wymagana jest karta rowerowa, lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Od osoby w wieku powyżej 18 roku życia kierującej hulajnogą elektryczną nie wymaga się uprawnień.

Gdzie można się poruszać hulajnogą elektryczna ?

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych oraz pasa ruchu dla rowerów, a ruch pojazdów po jezdni jest dozwolony z prędkością nie wyższą niż 30 km/h, kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany jechać jezdnią.

Korzystanie z drogi dla pieszych jest dozwolone wyjątkowo, gdy jest ona usytuowana wzdłuż jezdni po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych oraz pasa ruchu dla rowerów.

Hulajnoga elektryczna. Dozwolona maksymalna prędkość

Na drodze dla pieszych prędkość zbliżona do prędkości pieszego. W pozostałych przypadkach: 20 km/h

Hulajnoga elektryczna. Postój

W przypadku drogi dla pieszych: w miejscu do tego przeznaczonym, lub w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi drogi dla pieszych, najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. W takim przypadku szerokość chodnika nie może być mniejsza niż 1,5 m, a postój hulajnogi nie może utrudniać ruchu pieszych.

Hulajnoga elektryczna. Wybrane zakazy

  • Kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • Przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
  • Ciągnięcia lub holowania innego pojazdu,
  • Czepiania się pojazdów,
  • Jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
  • Jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na podnóżkach,
  • Jazdy po jezdni , z wyjątkiem korzystania z pasa ruchu dla rowerów, przejazdu dla rowerów oraz jezdni , po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hulajnoga elektryczna. Jaki dokument uprawnia do jeżdżenia hulajnogą? - Motofakty

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski