Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Holding zbrojeniowy nie do obrony

Tomasz Zieliński
Przed tygodniem premier Donald Tusk ogłosił powstanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W jej skład wejdą prawdopodobnie WZL nr 2, „Nitro-Chem” oraz „Belma”. PGZ powstać ma do czerwca 2014.

<!** Image 3 align=none alt="Image 220750" sub="Tak dwa lata temu związkowcy z bydgoskich WZL protestowali przeciwko włączeniu zakładu do Grupy „Bumar” (obecnie Polskiego Holdingu Obronnego)
Fot. Tadeusz Pawłowski">

**Przed tygodniem premier Donald Tusk ogłosił powstanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W jej skład wejdą prawdopodobnie WZL nr 2, „Nitro-Chem” oraz „Belma”. PGZ powstać ma do czerwca 2014.**

Przypomnijmy, że niepokój w bydgoskich Wojskowych Zakładach Remontowych nr 2 wzbudziły plany włączenia ich do Polskiego Holdingu Obronnego (dawniej Grupa „Bumar”). Protestowali związkowcy, władze WZL zachowywały daleko posuniętą wstrzemięźliwość. Jeszcze w sierpniu w Bydgoszczy prezes PHO malował świetlaną przyszłość WZL jako składowej holdingu.<!** reklama>

- Wiemy, że prace nad stworzeniem grupy trwają, ale szczegółów nie znamy - informuje Piotr Rutkowski, rzecznik WZL nr 2. - Z informacji uzyskanych w różnych wiarygodnych źródłach słyszymy, że temat naszego wejścia w skład Polskiego Holdingu Obronnego jest zamknięty.

Ostrożnie potwierdza to Stanisław Wojtera z Biura Prasowego PHO: - Niezależnie od tego, że holding był jednym z kandydatów do przeprowadzenia konsolidacji sektora, a prawdopodobnie niedługo wejdzie w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, to wiadomość o jej powstaniu jest dla branży pozytywna.

Pierwsze informacje o Polskiej Grupie Zbrojeniowej określają jej prawdopodobny skład na ok. 30 zakładów. Wśród nich mają znaleźć się m.in. Huta Stalowa Wola, PHO oraz 11 wojskowych zakładów remontowych i produkcyjnych (w tym WZL nr 2 oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu).

- O planach rządu dowiedziałem się w Siemianowicach - mówi poseł Janusz Zemke, były przewodniczący Komisji Obrony Narodowej, dziś pracujący m.in. w Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego. - Widzę sens tej integracji w kontekście producentów - faktycznie może to przynieść korzyści eksportowe, choć i tu tworzenie administracyjnej „czapy” spowodować może zmniejszenie konkurencyjności produktów. Włączenie w integrację zakładów remontowych nie do końca do mnie przemawia. Musimy poczekać na szczegóły.

Polska Grupa Zbrojeniowa skonsolidować ma kilkadziesiąt zakładów, do tej pory zazwyczaj działających na rynkach światowych indywidualnie.

Premier podkreślał, że w obliczu konsolidacji „zbrojeniówek” europejskich, polski przemysł obronny musi się zjednoczyć, jeżeli chce skutecznie konkurować na rynkach światowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera