Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hity rekrutacji na publicznych uczelniach w Bydgoszczy i regionie. Gdzie najwięcej chętnych?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W poniedziałek (17 lipca) zamknięto rejestrację internetową na studia stacjonarne I stopnia na Politechnice Bydgoskiej. Uczelnia przygotowała 1855 miejsc, a zgłosiło się ponad 2540 osób.
W poniedziałek (17 lipca) zamknięto rejestrację internetową na studia stacjonarne I stopnia na Politechnice Bydgoskiej. Uczelnia przygotowała 1855 miejsc, a zgłosiło się ponad 2540 osób. Tomasz Czachorowski/Archiwum
Kierunek lekarski i fizjoterapia to najbardziej oblegane kierunki podczas rekrutacji w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Na UKW najwięcej kandydatów ubiega się o przyjęcie na psychologię. Na Politechnice Bydgoskiej dużym zainteresowaniem kandydatów cieszą się, m.in., budownictwo oraz zoofizjoterapia i pielęgnacja zwierząt.

Na bydgoskich uczelniach publicznych zakończyła się rejestracja na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. Na Politechnice Bydgoskiej w poniedziałek (17 lipca) w samo południe zamknięto rejestrację internetową na studia stacjonarne I stopnia, w toku jest jeszcze rejestracja na studia niestacjonarne I stopnia oraz studia II stopnia.

- Na studiach stacjonarnych I stopnia przygotowaliśmy 1855 miejsc, a zgłosiło się ponad 2540 osób - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, rzecznik uczelni i zarazem prorektor ds. rozwoju Politechniki Bydgoskiej. - Najbardziej oblegane kierunki to: budownictwo, zoofizjoterapia i pielęgnacja zwierząt, mechatronika, biotechnologia, komunikacja wizualna, inżynieria farmaceutyczna, informatyka stosowana oraz finanse i rachunkowość. Z nowości największym zainteresowaniem cieszą się: zarządzanie w sporcie oraz telekomunikacja i technologie internetu rzeczy.

W Collegium Medicum UMK tradycyjnie rekordy bije kierunek lekarski

Na UMK w Toruniu, w tym Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, komisja rekrutacyjna ogłosiła wyniki rejestracji 17 lipca o godz. 14. Na studia jednolite magisterskie i pierwszego stopnia UMK w Toruniu przygotował dla kandydatów 5656 miejsc, w tym 1190 w CM UMK w Bydgoszczy. Łącznie zanotowano ponad 20 tys. zgłoszeń.

- Aż 4198 osób chce studiować kierunek lekarski w trybie stacjonarnym - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Tu najtrudniej będzie się dostać, bo o jedno miejsce ubiega się ponad 20 kandydatów.

Wśród 15 kierunków, które oferuje CM UMK, drugie miejsce pod względem liczby zgłoszeń zajmuje fizjoterapia - 642 chętnych, a dalszej kolejności: kierunek lekarski niestacjonarny - 532 osoby, pielęgniarstwo - 418, farmacja - 364, kosmetologia - 283, dietetyka - 258, analityka medyczna - 253, biotechnologia medyczna - 209, ratownictwo medyczne - 200, położnictwo - 200, elektroradiologia - 187, optyka okularowa z elementami optometrii - 147, audiofonologia - 50 i terapia zajęciowa 38.

Poza tym na UMK w Toruniu ponad tysiąc osób zarejestrowało się na psychologię i prawo, ponad 600 na weterynarię i filologię angielską. Dużym zainteresowaniem cieszy się zarządzanie.

- Ponad 12 osób konkuruje o jedno miejsce na filologii angielskiej, ponad 9 na weterynarii i psychologii - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek. - Niełatwo będzie się dostać także na japonistykę (7,4 kandydatów na miejsce), komunikację i psychologię w biznesie (5,9) oraz na informatykę na Wydziale Matematyki i Informatyki (5,5). Zakwalifikowani kandydaci między 18 a 22 lipca będą mieli czas na złożenie dokumentów.

W tym roku na UMK w Toruniu uruchomił jeden nowy kierunek - gospodarkę cyfrową na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, oferując 60 miejsc na pierwszym roku. Chętnych do podjęcia studiów na tym kierunku jest prawie 100 osób.

Psychologia na UKW - prawie 6 osób na miejsce

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy już w ubiegłym tygodniu zakończył I etap rejestracji na studia stacjonarne. Jak informowaliśmy kandydatów na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie jest niemal o tysiąc więcej niż przed rokiem.

Wpłynęło 4921 zgłoszeń na 56 kierunków na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie w trybie stacjonarnym. 18 i 19 lipca osoby wstępnie zakwalifikowane na studia muszą dostarczyć dokumenty, mogą to też zrobić listownie.

Spośród kierunków oferowanych przez UKW niezmienną popularnością cieszy się psychologia. W tym roku zapisało się na nią niemal 900 osób, co daje, przy zwiększonym limicie przyjęć, prawie 6 osób na miejsce (5,98). Około 400 osób zapisało się na filologię angielską (4,33 os/miejsce), prawo (3,33 os./msc) oraz kryminologię (4,38 os./msc). Dużym zainteresowaniem cieszy się też nowy kierunek - kognitywistyka, gdzie o jedno miejsce stara się średnio 5,8 osób.

Zobacz wideo: Apel o oddawanie krwi

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo