9 z 28

Apteka Zdrowie, Kowal
█ O wyborze zawodu:
Od dziecka podobały mi się osoby w białych fartuchach: lekarze, aptekarze, pielęgniarki. Pamiętam, jak byłam dzieckiem często chorowałam, więc często chodziłam z mamą do apteki. Do dziś mam obraz tej apteki w głowie: piękne meble, specyficzny zapach leków, który lubię, a za okienkiem pani Daniela Mazierska. Ciepła, uśmiechnięta osoba w białym fartuchu, którą dziś mam przyjemność obsługiwać w aptece - tym razem ja po drugiej stronie okienka (pozdrawiam serdecznie p. Danielę). Będąc dzieckiem tak naprawdę wiedziałam, co bym chciała w życiu robić.
█ O motywacji do pracy:
Jestem osobą, która kocha ludzi, dlatego sprawia mi ogromną przyjemność niesienie pomocy w różnym tego słowa znaczeniu. Nie zawsze w dzisiejszych czasach lekarz ma możliwość poświęcenia pacjentowi więcej czasu z uwagi na liczbę pacjentów. Jestem ostatnią osobą, z którą spotyka się pacjent przed rozpoczęciem leczenia. Staram się nawiązać z nim kontakt, doradzić, porozmawiać, czasem na zupełnie inny temat. Do apteki przychodzą często osoby starsze, samotne, rozmowa sprawia im dużo przyjemności. Wykonując ten zawód, trzeba być otwartym na drugiego człowieka. Staram się właśnie być taką osobą.
█ O dobrych stronach profesji:
Tak jak wspomniałam wcześniej: kontakt z ludźmi sprawia mi wiele radości. Nie jestem obojętna na problemy oraz krzywdę ludzką. Praca w tym zawodzie daje mi możliwość spotykania wielu ludzi. Niestety są to osoby chore, które potrzebują wsparcia, ciepłego słowa. Staram się rozmawiać z każdym, doradzić, a także przekazywać moją wiedzę najlepiej jak potrafię. Największą satysfakcję sprawia mi to, kiedy mimo choroby pacjent wychodzi uśmiechnięty z apteki, a wracając następnym razem uśmiecha się, mówiąc "dzień dobry".
█ O nominacji do nagrody w plebiscycie Hipokrates:
Oczywiście byłam mile zaskoczona. Cieszę się bardzo, że pacjenci docenili moje zaangażowanie w zawód, jaki wykonuję. Jest to dla mnie dowód na to, że robię to dobrze i z sercem.
10 z 28

SPZOZ, Łabiszyn
█ O wyborze zawodu:
Wychowując się w domu przesiąkniętym medycznymi tematami, nie wyobrażałam sobie innej ścieżki zawodowej. Droga do tego miejsca, w którym obecnie jestem, była długa i wyboista, ale włożony trud się opłacił. Jestem zadowolona z wyborów, jakie podjęłam i cieszę się, że medycyna rodzinna zostanie ze mną na zawsze.
█ O motywacji do pracy:
Moją motywacją jest zdrowy pacjent. Dużo czasu przeznaczam na rozmowę z nim i rozpoznanie środowiska, w którym on żyje. Nie zawsze znam odpowiedzi na wszystkie pytania, ale dociekam tak długo, aż osiągnę rezultat.
█ O dobrych stronach profesji:
Samodzielność i zmienność. W mojej pracy mam kontakt z każdą dziedziną medycyny: od urodzenia do zgonu. Co 10 minut muszę przestawić się na inny problem i chociaż bywa to męczące, to nie wpadam w rutynę. Poza tym kontakt z pacjentem 1:1 daje mi szansę zaopiekować się nim na tyle, na ile potrafię.
█ O nominacji do nagrody w plebiscycie Hipokrates:
Sama nominacja jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Bez względu na ostateczny wynik konkursu nadal będę pracować zgodnie z moimi zasadami. Korzystając z okazji, chciałabym serdecznie podziękować tym, którzy docenili moją pracę i oddali swój głos.
11 z 28

Prywatny Gabinet Stomatologiczny Osdental, Toruń
█ O wyborze zawodu:
Umiłowanie biologii, zdolności manualne i łatwość w kontaktach międzyludzkich. Zawsze wiedziałam, że skończę w zawodzie medycznym. Stomatologia do mnie najbardziej pasowała.
█ O motywacji do pracy:
Największą nagrodą nie są pieniądze, a to, że Pacjent wraca ze swoim znajomym.
█ O dobrych stronach profesji:
Brak czasu na głupie myśli w pracy.
█ O nominacji do nagrody w plebiscycie Hipokrates:
Jest mi bardzo miło, motywuje mnie to do dalszej pracy i rozwijania umiejętności.
12 z 28

Wojewódzki Szpital Dziecięcy, Bydgoszcz
█ O wyborze zawodu:
Zawsze wiedziałam, że chcę pracować z dziećmi. Gdybym nie była lekarzem, najpewniej byłabym nauczycielem. Szłam na studia medyczne z myślą, że zostanę pediatrą. Później okazało się, że mam predyspozycje do specjalizacji zabiegowej. A kiedy dowiedziałam się, że jest taka specjalizacja jak chirurgia dziecięca, wiedziałam że to będzie dla mnie najlepszy wybór.
█ O motywacji do pracy:
Niedawno objęłam stanowisko kierownika oddziału Chirurgii Dziecięcej w WSD w Bydgoszczy. Chciałabym, aby na naszym oddziale pacjenci i ich opiekunowie nie tylko byli diagnozowani i leczeni, ale także byli otoczeni najlepszą opieką. Ważna jest dla mnie atmosfera w pracy. Mam szczęście, że w oddziale oraz w całym szpitalu współpracuję z prawdziwymi profesjonalistami, świetnymi specjalistami, najlepszymi pielęgniarkami ale przede wszystkim z fantastycznymi ludźmi. W zgranym zespole wzajemnie motywujemy się do nauki, zdobywania nowych umiejętności, wspieramy się w podejmowaniu nowych wyzwań. Chciałabym, aby nasi pacjenci zawsze otrzymywali pomoc zgodnie z aktualną wiedzą medyczną oraz najwyższymi standardami opieki. Uznanie i zadowolenie pacjentów napędza mnie do dalszej pracy.
█ O dobrych stronach profesji:
Uśmiech dziecka. To fantastyczne uczucie, kiedy mały pacjent wychodzi z ciężkiej choroby, zaczyna się uśmiechać, podczas obchodu przybija piątkę. Wtedy wiem, że moja praca ma sens. Chirurgia dziecięca to specyficzna specjalizacja. Leczymy dzieci po urazach, oparzeniach oraz te, które z różnych przyczyn wymagają zabiegów operacyjnych. To niestety często wiąże się z bólem i stresem dla małego pacjenta, a także jego rodziców. Sama jestem mamą trojga dzieci i naprawdę rozumiem, co przeżywają podczas hospitalizacji u nas. Dokładamy wszelkich starań, aby czuli się u nas dobrze. Staram się codziennie chociaż chwilę podczas obchodu rozmawiać z pacjentami, żeby dowiedzieć się jak mogę im pomóc. I staram się dla każdego mieć taki mały schowany pod maseczką uśmiech.
█ O nominacji do nagrody w plebiscycie Hipokrates:
Ta nominacja to dla mnie duże wyróżnienie. Cieszę się, że moja praca jest doceniana przez tych, którzy są w moim zawodowym życiu najważniejsi - przez pacjentów. To daje mi olbrzymią satysfakcję. Bardzo dziękuję za ten sygnał uznania i sympatii. Na pewno zmotywuje mnie to do dalszego rozwoju. Równocześnie bardzo ważne jest dla mnie to, że jako przedstawiciel specjalizacji chirurgii dziecięcej znalazłam się w gronie kolegów chirurgów. Moja specjalizacja jest dużo mniej popularna niż ta dorosła. To dla mnie ważne, że również w tym aspekcie zostałam doceniona.