Warsztaty papiernicze, zajęcia teatralne, kurs obsługi komputerów dla seniorów, plener fotograficzny... Do Miejskiej Biblioteki Publicznej nie przychodzi się wyłącznie po książki.<!** Image 2 align=none alt="Image 206616" sub="Fot.: Katarzyna Karwat">
Warsztaty papiernicze już od kilkunastu miesięcy na dobre wpisały się w biblioteczny pejzaż. W każdą środę w czytelni głównej można nauczyć się pod okiem Beaty Radtke i Katarzyny Kocent robienia prawdziwych cudów z papieru. Okolicznościowe kartki, ozdoby, origami, zabawki - wystarczy fantazja i trochę cierpliwości. Materiały zapewnia biblioteka. Spotkania są świetną okazją do integracji pokoleń, przychodzą na nie zarówno seniorki, jak i najmłodsi.
Z latarnikiem w świat Internetu
Kolejną propozycją dla dojrzalszych czytelników są bezpłatne zajęcia z obsługi komputera i Internetu dla osób 50+. W ramach programu „Polska cyfrowa równych szans” prowadzi je „latarnik Polski cyfrowej” Andrzej Jurak. Pomaga on seniorom zrobić pierwszy krok w sieci, założyć własną skrzynkę w poczcie elektronicznej, uczy korzystania z komunikatorów, pokazuje, jak dzięki Internetowi robić tanie zakupy, skontaktować się ze znajomymi i rodziną, zwiedzać świat, a nawet płacić rachunki - i to wszystko nie ruszając się z domu. Cieszące się ogromnym zainteresowaniem spotkania odbywają się w środy, oczywiście w czytelni internetowej.
Zdjęcia i przedszkolaki
Warsztaty fotograficzne to nowa, wspólna propozycja Koronowskiego Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki „Szczęśliwa Dolina” i MBP. Odbywają się pod hasłem „Fotografować każdy może”. Za uczestnikami już pierwsze spotkanie. Cały ich cykl poprowadzi prezes „Szczęśliwej Doliny” Andrzej Probant. - Zaczęliśmy od historii fotografii i podstawowej budowy aparatu - mówi. - Odwiedziliśmy Muzeum Fotografii. W najbliższy weekend planujemy spacer fotograficzny, żebyśmy podczas kolejnych warsztatów mieli zrobione zdjęcia, które będziemy analizować pod względem poprawności technicznej.
Stałymi gośćmi filii dla dzieci są dzieci z Przedszkola Samorządowego z Oddziałami Integracyjnymi. Placówka realizuje we współpracy z MBP program edukacyjny „Wychowanie przez czytanie”. <!** reklama>
W bibliotece najmłodsi mogą więc posłuchać ulubionych bajek i opowieści, poznają też twórczość najbardziej znanych autorów literatury dziecięcej - od Jana Brzechwy, poprzez Juliana Tuwima, Marię Konopnicką, aż po Czesława Janczarskiego.