Gubałówka to podłużne wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim o wysokości 1123 m n.p.m. Jest popularnym celem wycieczek turystów odwiedzających Zakopane. Najszybciej i najłatwiej się tam dostać wybudowaną w 1938 r. kolejką linową.
Kolejka na Gubałówkę to nie tylko szybki i wygodny środek transportu. Taki przejazd to atrakcja turystyczna sama w sobie. Z podjeżdżającego do góry wagonika możemy podziwiać panoramę Zakopanego i Tatr.
Kolejka na Gubałówkę zamknięta do 15 grudnia 2021
Osoby planujące wyjazd do Zakopanego w najbliższych dniach muszą wziąć pod uwagę, że kolejka na Gubałówkę jest obecnie zamknięta dla turystów. To z powodu przeglądu technicznego, który przeprowadzają Polskie Koleje Linowe. Jak informuje PKL, przegląd potrwa do 15 grudnia 2021. Od następnego dnia kolejka na Gubałówkę będzie znów dostępna dla odwiedzających Zakopane.
Zamknięcie kolejki nie oznacza jednak, że na Gubałówkę nie można się dostać. Uruchomiony został transport zastępczy.
Gubałówka - bus lub wejście pieszo
Busy na Gubałówkę odjeżdżają z placu pod dolną stacją kolei codziennie w godzinach 10:00 - 20:00. Bilety można kupić w kasie przy dolnej stacji. Poniżej cennik biletów udostępniony przez PLK.
- bilet normalny w jedna stronę w cenie nie wyższej niż 17,00zł
- bilet normalny góra - dół 23,00 zł
- bilet ulgowy w jedną stronę w cenie nie wyższej niż 14,00zł
- bilet ulgowy góra - dół w cenie nie wyższej niż 19,00 zł
Dzieci poniżej 4 lat - bezpłatnie. Bilety ulgowe przysługują dzieciom, uczniom i studentom (do 26 roku życia).
Do górnej stacji można dostać się również pieszo - do pokonania jest 1400 metrów, a czas wejścia na Gubałówkę to około 45 minut. Czarny szlak - najpopularniejszy - zaczyna się po lewej stronie dolnej stacji i biegnie wzdłuż trasy kolejki. Wejście pieszo na Gubałówkę jest bezpłatne.
Kraina światła na Gubałówce
Mimo niedziałającej kolejki nie warto rezygnować z odwiedzenia Gubałówki. W sezonie zimowym górna stacja zamieniła się w Krainę Światła, w której można oglądać m.in. rzeźby świetlne inspirowane folklorem Podhala i tatrzańską przyrodą. Cały teren rozświetlono milionem lampek, a budynki ozdobione są świątecznymi dekoracjami.
Krainę światła można odwiedzać codziennie w godzinach 16.00 - 20.00. Wstęp jest bezpłatny.
Gubałówka. Kolejka linowa zamknięta do 15 grudnia 2021 z pow...
