Właśnie poznaliśmy wyniki ostatniej takiej kontroli, przeprowadzonej w pierwszym kwartale tego roku. Obejmowała ona wszystkie województwa. Cel? Sprawdzenie czy zabawki są bezpieczne dla dzieci. Przeprowadzono m.in. badania laboratoryjne właściwości chemicznych materiałów z których zostały zrobione.
Najwięcej objętych kontrolą zabawek (89) pochodziło z Chin. Również z tego kraju pochodziło najwięcej zakwestionowanych wyrobów (27), zastrzeżenia zgłoszono też wobec 3 zabawek wyprodukowanych w Polsce, 2 pochodzących z Wielkiej Brytanii oraz jednej o nieustalonym pochodzeniu. Łącznie Inspekcja Handlowa zakwestionowała 33 spośród 113 skontrolowanych takich produktów.
Zabawa zakończona tragedią! Top 10 niebezpiecznych zabawek d...
Najwięcej niezgodności dotyczyło braku lub nieprawidłowych danych producenta lub importera. W 32 proc. brakowało lub były nieprawidłowe dane producenta lub importera. W 20 proc. brakowało lub były nieprawidłowe inne ostrzeżenia. W 12 proc. był brak lub nieprawidłowa deklaracja zgodności. W 6,7 proc. produktów wykryto niezasadne umieszczenie ostrzeżenia 0-3. I w po 2,7 proc. produktów brakowało lub było nieprawidłowe oznakowanie CE, brakowało informacji umożliwiającej identyfikacje zabawki, a także brakowało instrukcji i ostrzeżeń w j. polskim. A w 1,3 proc. nie było lub były nieprawidłowe instrukcje bezpieczeństwa.
Ftalany dalej trują dzieci
W Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej UOKiK w Łodzi przeprowadzono 78 badań laboratoryjnych zabawek pod kątem występowania ftalanów.
Substancje te działają toksycznie na rozrodczość i posiadają właściwości zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego. Dopuszczalna ich zawartość wynosi od 0,1 proc. do 0,3 proc. masy zabawki, w zależności od rodzaju ftalanu.
Podczas badań stwierdzono jednak przekroczenie dopuszczalnego stężenia tych substancji aż w 20 zabawkach (np.: ftalan bis (2-etyloheksylu) /DEHP/ w ilości 45,1 ±5,0 proc. w głowie lalki, ftalan diizobutylu /DIBP/ w ilości 15,4 proc. w figurce do skakania).
Pod kątem obecności ftalanów najczęściej badano lalki (34 wyroby), również w tej grupie stwierdzono najwięcej nieprawidłowości (13 zakwestionowanych wyrobów).
Tylko w województwie kujawsko-pomorskim w wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych 4 ocenianych zabawek zakwestionowano 2 z nich. Stwierdzono w nich obecność ftalanu bis (2-etyloheksylu) /DEHP/ oraz ftalanu dibutylu /DBP/ w stężeniu przekraczającym stężenie dopuszczalne.
Jak zaznaczają autorzy badania, najwięcej przypadków przekroczenia dopuszczalnej zawartości (najczęściej lalki) świadczy o konieczności dalszego monitorowania rynku w tym obszarze, zwłaszcza w przypadku zabawek przeznaczonych dla najmłodszych dzieci, na które substancje te mają szczególnie negatywny wpływ.
Na to zwracaj uwagę rodzicu
Każda zabawka powinna posiadać znak CE. Kupuj zabawkę dostosowaną do wieku dziecka. Sprawdź, czy nie odrywają się od niej małe elementy i czy maluch nie ma zbyt łatwego dostępu do baterii. Składane zabawki powinny mieć blokadę, która zabezpieczy przed przypadkowym złożeniem. Jeżeli już w sklepie dźwięk zabawki wydaje się zbyt głośny, natarczywy – wybierz inny produkt. Masz prawo do reklamacji z rękojmi, gdy zabawka się zepsuje. W tym celu zachowaj dowód zakupu. A jeżeli kupujesz przez internet, możesz zrezygnować z zakupów w ciągu 14 dni bez podawania powodu.
