Podbydgoskie gminy rosną jak na drożdżach. Na topie wciąż są Osielsko i Białe Błota, które uwalniają kolejne tereny pod budownictwo jednorodzinne. Słabo wypada Koronowo.
<!** Image 2 align=right alt="Image 113190" sub="Osielsko to jedna z podbydgoskich gmin, w których najszybciej przybywa mieszkańców. Dynamiczny rozwój pozwala tym gminom na osiąganie coraz wyższych dochodów. Budowa basenu w Osielsku nie jest dla nikogo niespodzianką Fot. Dariusz Bloch">Najwięcej bydgoszczan przeprowadza się do Białych Błot.
- Staramy się robić wszystko, by nie być tyko sypialnią Bydgoszczy - mówi wójt Katarzyna Kirstein-Piotrowska. - Nasze najważniejsze realizacje projektów są związane z oświatą i sportem. Rozbudowa szkół to zresztą konieczność, ponieważ przeprowadzają się do nas młode osoby, które planują założenie rodziny lub mają już dzieci. Jednak tworzenie klas sportowych to już nasza inicjatywa. Za dwa tygodnie oddajemy też wyremontowane przedszkole dla 200 maluchów. Atutem, który doceniają mieszkańcy, jest też dobra komunikacja. Linia 92 została ostatnio wydłużona do Murowańca. Rosnąca liczba pasażerów sprawiła, że nie musimy już do niej dopłacać. Jeśli uda się reaktywować połączenie kolejowe do Kcyni i zbudować nowe przystanki, dojazd do Bydgoszczy będzie wyjątkowo prosty. Niestety, jeszcze długo będziemy zmagać się z modernizacją dróg gruntowych. Planujemy jednak, że co roku powstawać będzie 6-7 ulic.
Równie korzystnie wypada Osielsko. Chociaż gmina co roku wystawia na sprzedaż zaledwie kilkanaście działek, prywatni pośrednicy oferują jeszcze setki wolnych parceli. - I będzie ich jeszcze więcej - zapowiada wójt Wojciech Sypniewski. Właśnie pracujemy nad dwoma kluczowymi planami zagospodarowania, które pozwolą na zabudowę 250 hektarów między Osielskiem a Niemczem, oraz 450 hektarów w Żołędowie. Kluczem do sukcesu jest jednak uzbrojenie tych działek. To właśnie odpowiednio przygotowane parcele cieszyły się największym zainteresowaniem. Dlatego co roku połowę budżetu wydajemy na inwestycje. Chcemy też oferować jak najwięcej rozrywek na terenie gminy. Tereny rekreacyjne powstaną w każdym sołectwie. W Osielsku do lipca 2010 roku zakończy się budowa basenu. W poniedziałek na plac budowy wchodzi wykonawca.
<!** reklama>Dynamicznie urbanizują się również Dobrcz, Sicienko i Nowa Wieś Wielka. - Skupiamy się przede wszystkim na miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, które uwalniaja nowe tereny pod budownictwo jednorodzinne - mówi wójt Sicienka, Jan Wach. - Obecnie pod taką zabudowę przeznaczone jest tysiąc działek. Ostatnio doszły atrakcyjne tereny w Pawłówku, Sicienku, Osówcu i Gliszczu.
Jedyną gminą, która na terenie powiatu bydgoskiego traci mieszkańców, jest Koronowo. Według burmistrza Stanisława Gliszczyńskiego, część mieszkańców tego małego miasta też stara się szukać nowego miejsca zamieszkania. - Trudno jednoznacznie określić, co jest przyczyną tego zjawiska. Jednak zyskujemy też nowych mieszkańców. Szczególnie znaczące były dwa ostatnie lata. Wiąże się to z planem przeznaczenia pod budownictwo jednorodzinne pasa wzdłuż szosy Bydgoszcz-Mąkowarsko. Naszym największym atutem są zalew i Brda. Tym nie mogą pochwalić się ani Osielsko, ani Białe Błota. Korzystniej kształtuje się u nas także cena nieruchomości.
Część nowych mieszkańców mówi jednak, że to niewiele. - Mam znajomych w Barcinie, którzy tam się budują. Zdobywanie wszystkich pozwoleń idzie im zdecydowanie łatwiej. Mogą również liczyć na różna bonusy, na przykład na refundacje za przydomowe oczyszczalnie ścieków. W Koronowie chyba zakłada się, że jak kogoś stać na dom, to nic mu się od gminy nie należy - mówi jeden z naszych Czytelników z Gościeradza.
Warto wiedzieć
Od grudnia 2007 do października 2008 roku liczba mieszkańców wzrosła:
- w Białych Błotach z 14 921 do 15 717
- w Osielsku z 9 931 do 10 471
- w Dobrczu z 9 342 do 10 524