W próbkach produktu (miseczka drewniana) badanego w Niemczech stwierdzono podwyższone poziomy migracji formaldehydu i melaminy z naczyń o widocznym w komunikacie wzorze. (zdjęcia w artykule). W związku z wynikami badań laboratoryjnych,
To nie jedyne produkty, które mogą szkodzić zdrowiu:
Ostrzeżenia GIS: Te produkty mogą szkodzić zdrowiu i życiu!
Główny Inspektor Sanitarny nakazał wycofanie produktu „Miseczka drewniana” ze sklepów TEDi. O formaldehydzie i melaminie przeczytasz poniżej.
W próbkach produktu (miseczka drewniana) badanego w Niemczech stwierdzono podwyższone poziomy migracji formaldehydu i melaminy z naczyń o widocznym w komunikacie wzorze.
Szczegóły dotyczące produktu:
- Produkt: Miseczka drewniana
- Kod kreskowy 97100001001000000075
- Kraj pochodzenia Chiny
![GIS nakazuje wycofanie ze sprzedaży miseczek do żywności. Mogą szkodzić zdrowiu ich użytkownikom! [3.08.2019]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/94/95/5d3d6ee99333e_p.jpg?1564307177)
![GIS nakazuje wycofanie ze sprzedaży miseczek do żywności. Mogą szkodzić zdrowiu ich użytkownikom! [3.08.2019]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/8d/71/5d3d6eeaa6fa7_p.jpg?1564307178)
Podmiot wprowadzający do obrotu: TEDi GmbH & Co. KG
Firma TEDi GmbH & Co. KG wycofuje ww. produkt o z obrotu i od konsumentów. Komunikat firmy, wraz ze zdjęciami wycofywanych produktów dostępny jest na stronie firmy https://www.tedi.com/pl/informacja-dla-klienta/
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują działania prowadzone przez przedsiębiorcę.
Zobacz również:
Tyle kosztuje seks w Polsce. Zobacz raport firmy Sedlak&Sedlak
Uwaga na żmiję zygzakowatą! Latem wzrosło ryzyko spotkania t...
Groźne związki chemiczne w miseczkach TEDi
Formaldehyd jest konserwantem oraz środkiem odkażającym. Używa się go m.in. do wyrobu żywic syntetycznych, włókien chemicznych i barwników. Formaldehyd znajduje się na kanadyjskiej liście niezalecanych składników kosmetyków. W niektórych krajach jego stosowanie jest całkowicie zakazane, jest bowiem toksyczny dla wątroby, skóry oraz układów oddechowego, odpornościowego, rozrodczego i nerwowego. Wywołuje on również podrażnienia oczu, nosa i gardła, krwawienie z nosa, kaszel, wysypkę oraz astmę. Podejrzewa się go także o teratogenność i kancerogenność.
Melamina to surowiec stosowany jest do wyrobu żywic melaminowych, używanych do produkcji laminatów dekoracyjnych, płyt drewnopochodnych, klejów, farb i lakierów. Wykorzystywany jest również w przemyśle motoryzacyjnym, włókienniczym i papierniczym, a także przy produkcji tworzyw dla przemysłu elektrotechnicznego i wytwarzaniu przedmiotów gospodarstwa domowego. Ze względu na wysoką zawartość azotu bywa stosowana do uzyskania fałszywie wysokiej zawartości białka w analizach pasz dla zwierząt oraz produktów spożywczych produkowanych poniżej norm. W 2008 r. w Chinach doszło do masowych zatruć dzieci, spowodowanych melaminą dodawaną do mleka w proszku. Po tym wydarzeniu Polska zdecydowała się na ścisłe kontrole, wykluczające obecność w polskich sklepach produktów zagrażających zdrowiu
