Czym jest szara strefa w gospodarce? Kto sprawuje władzę uchwałodawczą w województwie? Rozprawka na temat sprawczej mocy marzeń - to niektóre zadania, z jakimi na egzaminie zmierzyli się gimnazjaliści.
Wczoraj - w pierwszym dniu trzydniowego maratonu egzaminacyjnego - uczniowie ostatnich klas gimnazjów sprawdzali wiedzę z WOS-u i historii oraz języka polskiego. W samej Bydgoszczy testy pisały 2842 osoby.
Do Gimnazjum nr 25, które wczoraj odwiedziliśmy, arkusze dotarły o godz. 5.30. - Wszystko przebiega bez zakłóceń. U nas egzamin zdają 63 osoby - mówi Bożena Brzostowska, dyrektorka szkoły. - Humory uczniom dopisują. Niektórych, co prawda, dopadła trema, ale wspieramy ich z całych sił.
Egzamin gimnazjalny w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
Weronika Sobucka z klasy III c jako jedna z pierwszych opuściła salę. - WOS i historia były dość łatwe. Nic a nic się nie stresowałam - mówi. - Rozwiązałam wszystkie z 25 zadań. Choć trzeba przyznać, że pojawiło się wiele tekstów źródłowych i należało się dobrze wczytać. Na języku polskim też poszło mi dobrze. Fajny był temat rozprawki o sprawczej mocy marzeń.
Nerwy dały się za to we znaki Patrykowi Nowickiemu z klasy III b. - W nocy co chwilę się budziłem. Wszystko napisałem, ale zdecydowanie polski był trudniejszy, niż się spodziewałem - stwierdził. Z kolei Wojtek Sikora z klasy III b przyznał: - Żadne z pytań mnie nie zaskoczyło. Jestem zadowolony. Bardziej obawiam się matmy.
Z wypiekami na twarzy, ale w większości zadowoleni - w takim nastroju opuszczali salę uczniowie III klas gimnazjów, którzy wczoraj rozpoczęli egzaminy.
W Bydgoszczy do 3-dniowego maratonu egzaminacyjnego przystąpiło 2842 uczniów z 64 szkół. Wczoraj, w części humanistycznej, najpierw sprawdzili swoją wiedzę z WOS-u i historii, a po przerwie z języka polskiego.
W Gimnazjum nr 25 przy ul. Fredry, które wczoraj odwiedził „Express”, uczniowie w większości byli zadowoleni z egzaminów. - Trochę się stresowałem, ale chyba niepotrzebnie. Rozwiązałem wszystkie zadania. Mam nadzieję, że dobrze - śmiał się 16-letni Dawid Weitz z klasy III a.
Egzamin gimnazjalny - matematyka. Sprawdź, ile potrafisz!
Na egzaminie z WOS-u i historii uczniowie mieli do rozwiązania 25 zadań. Przykładowo na podstawie ilustracji musieli ocenić, czy strój przedstawiony na rysunku to strój barokowy. W innym zdaniu, zerkając na mapę sieci kolejowej z 1914 roku i mapę ziem polskich pod zaborami w przededniu I wojny światowej, należało ocenić prawdziwość zdań: „Ziemie o największej gęstości linii kolejowych znajdowały się w zaborze rosyjskim” i „Między zaborem rosyjskim a pruskim nie istniały połączenia kolejowe”. W innym zadaniu najpierw czytali tekst, a potem każdemu z władców dysnastii Piastów: Mieszkowi I, Bolesławowi Chrobremu i Bolesławowi Krzywoustemu przyporządkowywali właściwy opis.
- Część historyczna trochę sprawiła mi trudność, ale w sumie cały egzamin był łatwiejszy niż testy próbne, które wcześniej rozwiązywaliśmy - przyznała Weronika Kończak z klasy III a. - A ja uważam, że ten egzamin to pestka w porównaniu z matematyką, która czeka nas w czwartek - stwierdził Wojtek Sikora z klasy III b. - Egzaminu z tego przedmiotu obawiam się najbardziej, bo matematyka nie jest moją mocną stroną. Testy z WOS-u i historii były do przejścia. Pytania dotyczące dochodów Unii Europejskiej, czy tego, kto sprawuje władzę uchwałodawczą w województwie nie sprawiły mi żadnego problemu. Podobnie jak to, które dotyczyło zjawiska szarej strefy w gospodarce. Na rozwiązanie zadań w tej części egzaminu mieliśmy 60 minut i to wystarczyło. Rozwiązałem wszystkie zadania.
Niektórzy uczniowie przyznali jednak, że w teście pojawiło się wiele tekstów źródłowych. - To była pewna trudność - stwierdził Patryk Nowicki z klasy III b. - Dwa razy je czytałem, aby nie popełnić błędu - dodaje nastolatek. - Może trochę dał też o sobie znać stres. W nocy spałem niespokojnie i co chwilę się budziłem, ale w sumie nie było najgorzej.
Większość uczniów dobrze oceniła test z języka polskiego. - Bardzo spodobał mi się temat rozprawki. W oparciu o przykłady z literatury mieliśmy udowodnić, czy zgadzamy się ze stwierdzeniem, że marzenia mają sprawczą moc - mówi Weronika Sobucka klasy III c. - Po prostu temat rzeka. Naprawdę bardzo fajny.
Zegar na wieży ratuszowej odsłonięty! [ZDJĘCIA]
Na rozwiązanie testu z języka polskiego uczniowie mieli 90 minut. Oprócz napisania rozprawki, gimnazjaliści musieli odpowiedzieć też na pytania do fragmentów tekstu Jana Tomkowskiego „Bestsellery i arcydzieła”, Artura Conana Doyle’a „Pies Baskerville’ów”, Ewy Kołodziejek „Festiwal radosnych zakupów - moda kulturowa na tle współczesnych zmian kulturowych” i fraszki „O miłości” Jana Kochanowskiego.
W Gimnazjum nr 33 na Miedzyniu młodzież też w większości przyznała, że część humanistyczna egzaminu nie sprawiła jej kłopotów, choć najtrudniejsze, ich zdaniem, były zadania z historii.
- Tuż po zakończeniu egzaminu rozmawiałam z uczniami i przyznali, że spodobał się im temat rozprawki na egzaminie z języka polskiego - mówi Justyna Frątczak, polonistka z prawie 20-letnim stażem z Gimnazjum nr 33. - Szczególnie ujął mnie jeden z naszych uczniów. Napisał o bohaterach „Kamieni na szaniec”, którzy marzyli o wolnej Polsce i to marzenie się spełniło. Uważam, że test z języka polskiego był przyjazny uczniom. W zadaniach, które się w nim pojawiły, zawarty został materiał, jaki powinni znać. Dobrze, że mieli do napisania rozprawkę, bo właśnie w gimnazjum pisali ją wieloktotnie. Ta pisemna forma wypowiedzi uczy logicznego myślenia i dobrze, że z tym zadaniem zmierzyli się uczniowie. Poza tym pytania do pozostałych zadań były dobrze sformułowane. Jedyną trudność mogła sprawić uczniom duża liczba tekstów, które musieli przeczytać, by odpowiedzieć na pytania. Trzy z nich były dość długie i z punktu widzenia ucznia mogło to być trudne.
Dziś odbywała się część przyrodniczo-matematyczna. O godz. 9 rozpoczynał się pisemny egzamin z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii (60 min). O godz. 11 z matematyki, której uczniowie obawiali się najbardziej. Egzamin gimnazjalny jest obowiązkowy. Wyniki znane będą 16 czerwca. Zaświadczenia uczniowie otrzymają 23 czerwca wraz ze świadectwami.
ZOBACZ PROGNOZĘ POGODY