Dziś zgodnie z zapowiedziami, minister edukacji Anna Zalewska przedstawiła projekt reformy systemu oświaty. Docelowo obecną 6-letnią podstawówkę i 3-letnie gimnazjum zastąpi 8-letnia szkoła podstawowa. Nauka w liceum ogólnokształcącym będzie trwała 4 lata (obecnie są to 3), a w technikum - 5 lat (obecnie 4). Trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową zastąpi szkoła branżowa I stopnia, również trzyletnia.
Zmiany rozpoczną się już we wrześniu 2017. Wtedy obecni szóstoklasiści pójdą do siódmej klasy zamiast do pierwszej gimnazjum. Gimnazja nie będą już natomiast przeprowadzać naboru i rozpocznie się ich wygaszanie. Pierwsza rekrutacja do 4-letniego LO i 5-letniego technikum odbędzie się w 2019 roku. Jednocześnie zostanie przeprowadzony nabór do 3-letniego liceum dla ostatnich gimnazjalistów.
Oznacza to, że w szkole średniej skumulują się dwa roczniki. MEN szacuje, że będzie to w sumie około 700 tys. uczniów. Na zakończenie 8-letniej szkoły podstawowej uczniowie będą zdawać egzamin z czterech przedmiotów: języka polskiego, matematyki, języka obcego i historii. Jego wyniki będą brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół. Do końca listopada MEN ma przedstawić nowe podstawy programowe dla trzech roczników - klasy pierwszej, czwartej i siódmej. Zdaniem minister Zalewskiej zmiany nie spowodują zwolnień nauczycieli.
PRZECZYTAJ:Dobra zmiana w każdej klasie. Edukacja Polska oświata żegna gimnazja
Po konferencji minister edukacji o opinię na temat zmian poprosiliśmy dyrektorów bydgoskich szkół. - Prawdę mówiąc, pani minister nie powiedziała nic nowego – mówi Wojciech Murawski, dyrektor samodzielnego Gimnazjum nr 9 w Bydgoszczy. - O wygaszaniu gimnazjów od września 2017 roku mówiło się już od pewnego czasu, więc nie jestem zaskoczony. Teraz musimy poczekać i zobaczyć jak wyglądać będzie w Bydgoszczy sieć szkół.
Przekształcenie naszego gimnazjum w liceum raczej nie wchodzi w rachubę. Bardziej myślę o szkole podstawowej, choć w naszej okolicy są już trzy podstawówki. Być może, postawimy na klasy integracyjne lub sportowe, bo w tej dziedzinie mamy sporo sukcesów. Teraz wszystko w rękach miasta, które jest organem prowadzącym szkołę. Jednak już wcześniej w ratuszu zapewniano nas, że będą spotkania z dyrektorami szkół. Liczę, że nasze sugestie będą brane pod uwagę.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 działa Gimnazjum nr 47 i III LO. - Wszyscy nasi nauczyciele pracują zarówno w gimnazjum i liceum, więc mam nadzieję, że zwolnień unikniemy – mówi Grażyna Dziedzic, dyrektor placówki. - Musimy teraz szczegółowo wyliczyć godziny nauczycielom. Skoro od września 2017 nie będzie już naboru do klasy I gimnazjum, to może się zdarzyć, że niektórzy nauczyciele będą mieli niepełne etaty, bo po prostu zabraknie im godzin. Mam nadzieję, że od 1 września 2019 roku, kiedy dotychczasowe 3-letnie liceum ogólnokształcące stanie się 4-letnim, sytuacja się ustabilizuje.
Projekt nowej ustawy Prawo oświatowe jest dostępny na stronie internetowej MEN.