
Najlepsza pora na grzybobranie
Grzyby lubią wilgotne powietrze i ciepło - na grzybobranie najlepiej wybrać się więc z samego rana po ciepłej i deszczowej nocy. Wielu grzybiarzy jest zdania, że fazy księżyca mają wpływ na wzrost grzybów - najwięcej grzybów ma rosnąć w czasie pełni i tuż po niej.

Najlepszy miesiąc na grzybobranie
Borowiki pojawiają się najczęściej i najliczniej w okresie od maja do listopada, zdarzają się także w grudniu. Wyrastają pojedynczo, często w niewielkich grupach po kilka, bywa także, że tworzą kręgi.

Tu najczęściej rosną borowiki
Borowik tworzy mikoryzę z licznymi gatunkami drzew, jednak głównie ze świerkami dlatego najobficiej występuje w górskich drzewostanach świerkowych. Poza świerkami borowiki lubią koegzystować w pobliżu sosen i dębów. Borowiki rosną jedynie w zespole z dwoma gatunkami niejadalnymi – muchomorem czerwonawym i muchomorem twardawym.

Tak zbierać grzyby, żeby nie zniszczyć grzybni
- Pamiętajmy, aby nie niszczyć grzybni, ponieważ w takim wypadku nikt inny nie znajdzie w tym miejscu więcej grzybów. Dlatego najlepiej jest wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi. Miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia bez potrzeby nie wysychała - przypominają Lasy Państwowe.
Niezależnie od tego, jakie grzyby chcesz zbierać, pamiętaj o tych ważnych zasadach:
- Do lasu zabierz koszyk – nie pakuj grzybów w reklamówki foliowe!
- Znalezionego grzyba okręć tuż przy ziemi, albo odetnij nożykiem.
- Grzybów niejadalnych nie niszcz! Chętnie zjedzą je zwierzęta.