Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy praca przytłacza

Dorota Misiak
Połowa pracowników w naszym województwie walczy z psychicznym i fizycznym wyczerpaniem w pracy. Wina często leży po stronie pracodawcy, a ten ma obowiązek nam pomóc. Tak mówi konstytucja.

Połowa pracowników w naszym województwie walczy z psychicznym i fizycznym wyczerpaniem w pracy. Wina często leży po stronie pracodawcy, a ten ma obowiązek nam pomóc. Tak mówi konstytucja.

<!** Image 2 align=none alt="Image 194763" sub="Wypalenie zawodowe ma zarówno psychiczne, jak i fizyczne skutki. Wyczerpani pracownicy skarżą się na bezsenność, nagłe wybuchy złości i agresji, bóle brzucha, głowy i odczuwanie lęku
/ Fot. Thinkstockphotos">Iwona uczy w toruńskim gimnazjum. Cały rok czeka na wakacje - na drugą ich część, bo w lipcu i tak musi przychodzić do szkoły, żeby zorganizować półkolonie.

Irytujące mamuśki

- Lubiłam dzieci, a po sześciu latach w szkole nie mam sił nawet wysłuchać własnych synów - mówi nauczycielka. Najbardziej przytłaczają ją prace przynoszone do domu. - Do późna sprawdzam klasówki i przygotowuję się do lekcji, bo uczniowie bezceremonialnie domagają się zapisanego w regulaminie prawa do szybkiego poznania ocen, a dyrektor naciska, żeby zajęcia były prowadzone kreatywnie, bo inaczej uczeń się nudzi. I do tego ciągłe pretensje rodziców... A najgorsze, że nie mogę powiedzieć wprost, co myślę o tych przewrażliwionych mamuśkach, przekonanych o wyjątkowości krnąbrnego dziecka.

<!** reklama>Zbyt długi czas pracy, za wysokie wymagania szefa, częsty kontakt z ludźmi oczekującymi pomocy czy rady i konieczność ukrywania niektórych emocji (jak u nauczycieli i pielęgniarek) lub przesadne ich eksponowanie (jak w przypadku sprzedawców, zachwalających produkt) to najczęstsze przyczyny wypalenia zawodowego, problemu, który dotyka aż 50 procent pracowników w województwie kujawsko-pomorskim. Taki jest wynik badań psychologa z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Bassama Aouila, prowadzonych w ramach „Programu promocji zdrowia psychicznego w miejscu pracy - profilaktyka wypalenia zawodowego”.

Bardziej się angażują

- Najwięcej zagrożonych to pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej, mniej jest ich, na przykład, w urzędach - mówi Bassam Aouil. - Na trwałe zmęczenie pracą bardziej narażeni są młodzi pracownicy. Staż pracy i doświadczenie oraz dążenie do samodoskonalenia pomagają umiejętnie radzić sobie z wymaganiami życia zawodowego i chronią przed wypaleniem.

Wśród wypalonych jest więcej kobiet niż mężczyzn, bo te bardziej angażują się w pracę, nie dystansują się do niej i częściej wykonują zajęcia, polegające na kontakcie z ludźmi. Często powodem wypalenia jest dodatkowe zatrudnienie.

- Coraz trudniej o pracę, wzrastają też wymagania pracodawców - mówi Anna Pączka, psychoterapeutka z Centrum Twórczego Życia i Psychoterapii „Access Yourself” w Bydgoszczy. - Walczymy o miejsca pracy i godny zarobek. Towarzyszy nam lęk przed ich utratą. A wzrastające potrzeby materialne sprawiają, że wydaje nam się, że zmuszeni jesteśmy pracować coraz dłużej. Nie pamiętamy, że nasza energia nie jest nieskończona.

Sygnały wskazujące na wyczerpanie to m.in. bóle brzucha, głowy, uczucie lęku, zaburzenia snu, niewiara w siebie, brak motywacji, niższa wydajność pracy.

- Pacjenci rzadko mają świadomość, że zaburzenia te mogą towarzyszyć wypaleniu zawodowemu - ocenia Anna Pączka. - Podobne pojawiają się przy depresji. Niewiedza sprawia, że nie szukamy pomocy u specjalistów. Powodem ciągle jest też wstyd. A z nim lepiej radzą sobie kobiety.

- Badałem również świadomość problemu i gotowość do korzystania z pomocy psychologicznej, poradnictwa, w tym internetowego - mówi Bassam Aouil. - Świadomość pracowników jest średnia, co wskazuje na źródła wysokiego poziomu wypalenia, ale wynik kobiet był lepszy. Są na ogół bardziej świadome i gotowe do skorzystania z fachowej pomocy.

Przyjazne miejsce

Wypaleniu powinien przeciwdziałać szef: nie pozwalając na pracę powyżej 12 godzin dziennie i na niewykorzystywanie urlopu, organizując szkolenia na temat radzenia sobie ze stresem i zakresu obowiązków, bo niejasny ich podział oraz poczucie niekompetencji są przyczynami wypalenia. Warto, by stworzył przyjazne warunki pracy. To jego obowiązek, który narzucają konstytucyjne zapisy: „Każdy ma prawo do ochrony zdrowia” oraz „do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki pracodawcy określa ustawa”. Ale pracodawcę do pomocy bardziej chyba przekona argument, że to mu się opłaci. Pracownik cierpiący z powodu wypalenia jest dużo mniej wydajny, a więc i nieekonomiczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!