Spis treści
Wypalenie zawodowe
Wypalenie zawodowe to stan, w którym wykonywana praca nie tylko przestała sprawiać jakąkolwiek przyjemności, ale także zaczyna coraz bardziej męczyć, zniechęcać i powodować ogólne wyczerpanie fizyczne oraz psychiczne. Takiego stanu nie należy lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do jeszcze innych problemów zdrowotnych.
Wypalenie zawodowe może dotknąć każdą osobę, niezależnie od tego, jak długo wykonuje daną pracę. Nie ma więc znaczenia, czy są to 3 miesiące, czy kilkanaście lat.
Przyczyny wypalenia zawodowego:
- długotrwały stres
- brak umiejętności radzenia sobie ze stresem i presją
- nadmiar obowiązków i presja czasu
- coraz wyższe wymagania i odpowiedzialność
- brak czasu na odpoczynek, zachwiana równowaga między życiem prywatnym a zawodowym
- nieumiejętność regeneracji sił emocjonalnych, intelektualnych, fizycznych podczas wykonywania trudnych zadań
- poczucie braku kontroli
- niedostateczne zadowolenie z siebie
- poczucie bezsensu wykonywanej pracy
- niemożność sprostania wymaganiom
- monotonia wykonywanych czynności
- brak wsparcia
- rywalizacja w miejscu pracy, konflikty ze współpracownikami
- brak możliwości rozwoju zawodowego
- nieadekwatne wynagrodzenie w stosunku do pełnionej funkcji
Wypalenie zawodowe. Kogo może dotknąć?
Wypalenie zawodowe może przytrafić się w każdym zawodzie. Najbardziej narażone są jednak osoby pracujące w zawodach wymagających kontaktu z ludźmi, edukacją, niesieniem pomocy. Oznacza to, że szczególnie powinni dbać o siebie m.in.: lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, pracownicy socjalni, psychologowie.
Objawy wypalenia zawodowego - lista
Jakie są objawy wypalenia zawodowego? Co powinno nas zaniepokoić? Jeśli masz podejrzenia, że ten problem może cię dotyczyć, koniecznie sprawdź naszą galerię.
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Należy podkreślić, że wypaleniu zawodowemu można zapobiegać. Najlepszą metodą jest wypracowanie metod walki ze stresem oraz zachowywanie balansu między życiem prywatnym i zawodowym. Medytacja, hobby, spotkania z rodziną i przyjaciółmi pozwolą zregenerować siły i zapomnieć o pracy.
Kiedy jednak dopada kogoś taki stan, to absolutnie nie wolno go lekceważyć. W takich sytuacjach warto udać się do psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże znaleźć rozwiązania na pojawiające się problemy. Sięgnięcie po pomoc jest o tyle istotne, że z czasem może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji, np. depresji.
L4 na wypalenie zawodowe
W 2019 roku WHO zatwierdziło wypalenie zawodowe jako oficjalną diagnozę medyczną i wpisała tę przypadłość do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11). Oznacza to, że specjaliści będą mogli wypisać zwolnienie lekarskie (L4) osobom, u których zostanie zdiagnozowane wypalenie zawodowe.
W Polsce jednak pracownicy nie otrzymają na razie takiego zwolnienia, ze względu na to, że wciąż trwają prace nad wdrożeniem, m.in. tłumaczeniem na język polski ICD-11, czyli Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Działania w tym zakresie mają potrwać do 30 czerwca 2023 roku.
Zwolnienia lekarskie na wypalenie zawodowe będzie można zaś otrzymać prawdopodobnie dopiero w 2024 roku. Nie oznacza to jednak, że lekarz nie będzie mógł wystawić L4 z powodu innych schorzeń wynikających z pracy.
