Trochę jak biedermeier, niemiecki styl mieszczański z pierwszej połowy XIX wieku. Ale ze „Świdrem” - od nazwy rzeki płynącej przez Otwock.
<!** Image 2 align=right alt="Image 32158" sub="Budynki w tym szczególnym stylu zwanym świdermajer już się rozpadają">To śpiewne i zabawne określenie wymyślił poeta Konstanty Ildefons Gałczyński.
Świdermajer oznacza drewniane budownictwo, powstające na przełomie XIX i XX w. na tzw. Linii Otwockiej, w Otwocku i miejscowościach znajdujących się w jego pobliżu, wzdłuż linii kolejowej od Wawra po Śródborów. Twórcą tego stylu budownictwa był Michał Elwiro Andriolli, mieszkający od 1886 roku w osadzie Brzegi nad Świdrem. W świdermajerze znajdziemy elementy tradycyjnego budownictwa mazowieckiego, rosyjskiego i szwajcarskiego, typowego dla alpejskich schronisk. Główna bryła budynku została ukształtowana właśnie pod wpływem architektury szwajcarskiej. Andriolli wzbogacił jednak formę o werandy i przedsionki, zaczerpnięte z architektury rosyjskiej. Dla stylu charakterystyczne są drewniane ażurowe zdobienia werand i ganków oraz szpiczaste zwieńczenia dachów.
Próbę ocalenia tego stylu odchodzącego w zapomnienie podjęła grupa fotografików z Warszawy. Tomasz Brzostek zaprosił do udziału w projekcie kilku przyjaciół: Adama Diehla, Michała Borychowskiego, Andreasa Toufexisa, Jacka Wodiczkę, Daniela Kurczyka, Dominika Tyralskiego i Mariusza Boguszewskiego. Na wystawę składa się 40 fotografii wymienionych ośmiu fotografików.
<!** reklama left>Galeria „Gacanek” rozpoczęła działalność w lipcu 2001 roku. Na początku prezentowała twórczość własną oraz regionalnych twórców. Jednak duże zainteresowanie skłoniły właścicieli do stworzenia czegoś więcej - Galerii Sztuki „Gacanek”. Aktualnie galeria zajmuje50 metrów kwadratowych i jest jednym z nielicznych miejsc wystawowych w Borach Tucholskich. Obiekt znajduje się w sercu Borów Tucholskich, w centrum Leśnego Kompleksu Promocyjnego, powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn, między wsiami Wielkie Budziska a Małe Gacno, nad uroczym, małym jeziorkiem, otoczonym lasami i bagnami, w odległości 20 km od Tucholi w stronę Tlenia.
Dzieła prezentowane są w galerii na stelażach, wieszane na ścianach lub stawiane na specjalnie przygotowanych półkach. Wystawom często towarzyszy specjalnie dobierana muzyka, grana na żywo. „Gacanek” jest swoistym skansenem, żyjącą repliką zagrody z XVII wieku.
W siedlisku funkcjonuje także gospodarstwo agroturystyczne. W jednym budynku mieszczą się galeria sztuki oraz jadalnia, na drugi składają się cztery apartamenty, mogące wygodnie pomieścić nawet dwadzieścia osób.
Wernisaż z udziałem warszawskich fotografików rozpocznie się dziś, 2 września, o godz. 18.