https://expressbydgoski.pl
reklama

Fotowoltaika, a koszt ubezpieczenia domu. Sprawdź, kiedy ubezpieczyciel naliczy wyższą składkę

Materiał informacyjny rosengarten-torun.pl
Wideo
od 16 lat
Osoby, które chcą ubezpieczyć swoje nieruchomości, coraz częściej słyszą pytania o fotowoltaikę. Okazuje się, że nowa cena polisy może być zróżnicowana w zależności od sposobu montażu paneli, wybranego systemu, a nawet planów co do jej instalacji. Klient nie zawsze jednak wyjdzie od ubezpieczyciela z droższą polisą.

Spis treści

Choć niemal cała Europa stawia dziś na budynki niskoemisyjne, to inwestycje w rozwiązania proekologiczne wiążą się z ogromnymi kosztami. Część z nich może jeszcze wzrosnąć w zależności od wybranych systemów oszczędzających energię. I choć ubezpieczyciele otwarcie przyznają, że chcą wziąć udział w transformacji energetycznej, to nie zawsze rozumieją przez to dokładnie to, co wyobrażają sobie ich klienci. Czy zatem bycie eko się opłaca, czy to wciąż pomysł dla bogaczy?

Co z cenami polis za eko domy?

„Jesteśmy u progu zielonej transformacji energetycznej. Oznacza to perspektywę realizacji wielkich projektów przemysłowych, które będą musiały być we właściwy sposób i ubezpieczane. Dla firm ubezpieczeniowych to duże wyzwanie w zakresie oferty i reasekuracji, tworzące jednocześnie ogromną szansę rozwojową — to przesłane przez serwis MediaRoom PAP podsumowanie ekspertów, którzy wzięli udział w debacie pt. „Rola ubezpieczeń w transformacji sektora energetycznego”. Spotkanie odbyło się w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF). Największe emocje wśród obserwatorów dyskusji mogła wzbudzić wypowiedź Rafała Mańkowskiego, eksperta Polskiej Izby Ubezpieczeń — organizatora konferencji. Mańkowski poruszył wątek, który w ostatnich dniach zaprząta umysły wielu osób, które planują montaż fotowoltaiki i coraz więcej z nich spotyka się z nową wyceną polis w związku z pragnieniem posiadania proekologicznych rozwiązań.

Czasami musi być drożej

Okazuje się bowiem, że w odniesieniu do klientów indywidualnych, korzystających z paneli fotowoltaicznych, ubezpieczyciele oferują rozszerzone polisy mieszkaniowe.

– Natomiast w tej chwili zauważamy, że zmieniają się ryzyka, np. jeśli instalacja fotowoltaiczna się zapali, taki dom jest trudniejszy do ugaszenia, bo nie można go polewać wodą. – mówi ekspert PIU Rafał Mańkowski.

Zdaniem Artura A. Adamskiego zajmującego się m.in. obniżeniem emisyjności budynków fakt, że jakaś nieruchomość posiada instalację fotowoltaiczną, nie musi przesądzać o wzroście ceny polisy ubezpieczeniowej. Specjalista wskazuje jednak okoliczności, które taką podwyżkę mogą uzasadniać.
– Nie spotkałem się z sytuacją, w której ubezpieczyciel tłumaczyłby podniesienie składki faktem, że ktoś ma na dachu lub przed domem fotowoltaikę, ponieważ one rzekome utrudniają ugaszenie pożaru. – mówi Adamski.

– Owszem polisa bywa droższa, w sytuacji gdy w domu wydzielone jest dodatkowe pomieszczenie, w którym właściciel obiektu trzyma magazyn energii – baterie rzeczywiście trudno ugasić. Wówczas koszt polisy na pewno wzrośnie i trzeba o tym głośno mówić, ponieważ mało kto bierze ten czynnik pod uwagę przy instalacji systemów magazynowania energii. – komentuje Artur A. Adamski, ekspert ds. rynku nieruchomości.

Zdaniem Mańkowskiego być może należy rozpocząć rozmowę z instytucjami państwa o większej ochronie nad jakością tego typu urządzeń. – Ważna jest także edukacja społeczna. – podkreśla specjalista ds. ubezpieczeń.

Premia za bycie eko czy kara?

Adamski uważa z kolei, że inwestowanie w niskoemisyjność budynku powinno być raczej premiowane przez ubezpieczycieli zniżkami przy wycenie polis aniżeli argumentem za podniesieniem składki, tym bardziej że właściciel nieruchomości musi dostosować się do wytycznych straży pożarnej – wyjaśnia ekspert.

– Konkurencja na rynku ubezpieczycieli w kwestii wyceny polis stosowanych przy ubezpieczeniach budynków niskoemisyjnych pokaże, którzy gracze są bardziej proekologiczni, a którzy szukają tylko powodu do podwyżek. - dodaje ekspert ds. nieruchomości Artur A. Adamski.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski