Forma "žAsty" rośnie

Maciej Pieszczyński, Tadeusz Nadolski
W pojedynku beniaminków koszykarskiej I ligi lepsza okazała się Franz Astoria Bydgoszcz, która w meczu 11. kolejki pokonała w Poznaniu Politechnikę 98:81.

<!** Image 3 align=none alt="Image 200889" sub="W ubiegłym sezonie w grupie A II ligi Franz Astoria rywalizowała z AZS Politechnika Poznańska aż siedmiokrotnie, w tym pięć razy w przegranych 2-3 finałach play off. Na zdjęciu: Patryk Rąpalski. Fot.: archiwum">

W minionym sezonie, jeszcze na parkietach II ligi, bydgoski zespół siedmiokrotnie spotykał się z poznańską Politechniką, a cztery spotkania padły łupem „Asty”. Trzy zwycięstwa akademików w finale play-off pozwoliły jednak drużynie Waldemara Mendela awansować na zaplecze Tauron Basket Ligi. W obecnych rozgrywkach poznaniacy plasują się na ostatniej pozycji w lidze, a przed pojedynkiem z „Astą” na swoim koncie mieli tylko jedno zwycięstwo (z SIDEnem Toruń).<!** reklama>

W bydgoskim zespole w porównaniu z poprzednimi spotkaniami w wyjściowej piątce nastąpiła jedna zmiana, bowiem Piotra Robaka zastąpił Filip Małgorzaciak. Gospodarze zdecydowanie lepiej rozpoczęli sobotnie spotkanie, gdyż już po 4 minutach prowadzili 14:8. To było wszystko, na co stać było „Polibudę”, bowiem przerwa na żądanie trenera bydgoszczan, Jarosława Zawadki, zupełnie zmieniła obraz spotkania. Nasz zespół zagrał dobrze w obronie, przez co gospodarze w tej kwarcie zdobyli jeszcze tylko dwa oczka, a bydgoszczanie wysforowali się na jedenastopunktowe prowadzenie. Duża w tym „zasługa” Pawła Hybiaka, rozgrywającego Politechniki, który już po 9 minutach gry miał na swoim koncie trzy przewinienia, a poza tym był dobrze pilnowany przez Pawła Lewandowskiego. Podobnie wyglądała druga kwarta, ponieważ Franz Astoria grała konsekwentnie w defensywie, pozwalając miejscowym na zdobycie tylko 12 oczek w drugich dziesięciu minutach. Dobrze w obronie grali Paweł Lewandowski i Dorian Szyttenholm, natomiast w ataku świetnie sobie radził Wojciech Fraś, który w drugiej odsłonie zdobył 12 punktów.

Nowy bydgoski skrzydłowy niemal z marszu zadebiutował tydzień temu w przegranym meczu u siebie z AZS Kutno 81:85. Jak się spisał w Poznaniu?

- Wojtek w ciągu tygodnia zapoznał się z zagrywkami, dobrze wkomponował się w nasz zespół, dużo nam daje, jest skoczny, potrafi trafić z dystansu - powiedział „Expressowi Bydgoskiemu” Jarosław Zawadka.

Po przerwie bydgoszczanie kontynuowali świetną grę, prowadząc po 22 minutach różnicą 31 oczek (59:28). Wysoka przewaga przyjezdnych pozwoliła Jarosławowi Zawadce wprowadzić do gry rezerwowych, jednocześnie dając odpocząć liderom zespołu. Z dobrej strony zaprezentował się Piotr Robak, który wchodząc z ławki zdobył 13 punktów. W ostatniej odsłonie gospodarze minimalnie odrobili stratę, która po trzech kwartach wynosiła 24 oczka i ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem bydgoskiej drużyny 98:81, która zrewanżowała się tym samym za porażkę w majowych play offach.

Dobre mecz rozegrał Małgorzaciak, który zdobył 16 punktów (4/5 za 2, 1/2 za 3, 5/8 za 1). „Oczko” mniej zdobył najskuteczniejszy dotychczas w bydgoskiej ekipie Mateusz Bierwagen (5/10 za 2, 5/8 za 1). Bydgoszczanie wygrali deskę 47-42, do czego w dużym stopniu przyczynili się Szyttenholm, Fraś, a także Sebastian Laydych. Dorian zebrał 10 piłek, a do tego zdobył 9 punktów i 7 asyst. Fraś do 14 punktów dorzucił 9 zbiórek, z kolei Laydych również zdobył 14 punktów i zebrał 7 piłek. Dobrze wyglądała skuteczność zza linii 6,75m, bowiem bydgoscy koszykarze trafili 7 z 15 trójek.

- Widać, że forma rośnie. Dobrze zagraliśmy w obronie, po niecelnych rzutach rywali i zastawianiu  zdobywaliśmy sporo punktów - powiedział Zawadka.

Fakty

• AZS Politechnika Poznańska - Franz Astoria Bydgoszcz 81:98 (16:27, 12:23, 24:26, 29:22).
  • Franz Astoria: Małgorzaciak 16 (1x3), Bierwagen 15, Laydych 14 (2), Szyttenholm 9, Lewandowski 5 (1) oraz Fraś 14 (1), Robak 13, Rąpalski 6 (1), Andryańczyk 3 (1), Barszczyk 3, Obarek 0 i Szafranek 0.