https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fizjoterapeuci zaplanują zabiegi. Na tych zmianach mają skorzystać pacjenci

Małgorzata Pieczyńska
Magister fizjoterapii z 3-letnim doświadczeniem zawodowym lub specjalista fizjoterapii ma możliwość zmodyfikowania zabiegów zleconych przez wszystkich lekarzy specjalistów, z wyjątkiem lekarzy rehabilitacji.
Magister fizjoterapii z 3-letnim doświadczeniem zawodowym lub specjalista fizjoterapii ma możliwość zmodyfikowania zabiegów zleconych przez wszystkich lekarzy specjalistów, z wyjątkiem lekarzy rehabilitacji. Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum Polska Press
Od stycznia bieżącego roku niektórzy fizjoterapeuci uzyskali nowe uprawnienia i mogą sami ustalać plan zabiegów oraz modyfikować schemat terapii. Nie wszyscy pacjenci o tym wiedzą.

- Mam problemy z kręgosłupem. Neurolog wypisał mi skierowanie na rehabilitację - mówi pani Krystyna, mieszkanka Glinek. - Udałam się więc do zakładu rehabilitacji w jednej z bydgoskich przychodni, by zapisać się na zabiegi. Wśród nich był laser, ale okazało się, że w tym roku na ten zabieg nie ma już wolnych miejsc. Fizjoterapeutka zaproponowała mi w to miejsce inny zabieg. Powiedziała, że może sama dokonać takiej zmiany. Jestem zaskoczona. Czy rzeczywiście może tak być?

Sebastian Szyper, specjalista fizjoterapii i zarazem członek Krajowej Rady Fizjoterapeutów, wyjaśnia: - Od stycznia br. weszły w życie zmienione przepisy dotyczące świadczeń leczniczych w zakresie rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej. Magister fizjoterapii z 3-letnim doświadczeniem zawodowym lub specjalista fizjoterapii ma możliwość zmodyfikowania zabiegów zleconych przez wszystkich lekarzy specjalistów, z wyjątkiem lekarzy rehabilitacji. W tym ostatnim przypadku fizjoterapeuta, by dokonać modyfikacji, musi skontaktować się z lekarzem rehabilitacji. Te zmiany mają na celu usprawnienie systemu i mają na nich skorzystać pacjenci.

Sprawozdanie do lekarza

Znowelizowane rozporządzenie nakłada też na fizjoterapeutów obowiązki. - Po zakończonym cyklu zabiegów musimy złożyć sprawozdanie lekarzowi, który wystawiał skierowanie - mówi Sebastian Szyper.

Wspomniani fizjoterapeuci w przypadku rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej mogą teraz planować postępowanie terapeutyczne.

- Lekarze innych specjalności nie muszą już dokładnie opisywać, jakie zabiegi należy wykonać. O tym może zdecydować fizjoterapeuta - mówi Sebastian Szyper. - Na skierowaniu musi być jednak pieczęć lekarza, imię i nazwisko pacjenta i jego PESEL, rozpoznanie z kodem ICD 10 i współistniejące choroby.

Ponadto fizjoterapeuci mogą dokonywać oceny stanu funkcjonalnego pacjenta, przeprowadzić badanie czynnościowe narządu ruchu np. podczas wizyt fizjoterapeutycznych w domu, a po zakończeniu cyklu zabiegów ocenić efekty pracy i zalecić pacjentowi, jak powinien dalej postępować. - Takich wizyt fizjoterapeutycznych w naszym regionie zrealizowanych zostało już bardzo dużo - mówi Sebastian Szyper.

Protest wciąż trwa

Tymczasem w miniony poniedziałek (23 września) w wielu placówkach w kraju wznowiono zawieszony w maju protest fizjoterapeutów. W tym tygodniu zabiegów nie ma w zakładzie rehabilitacji w szpitalu MSWiA. Wszyscy fizjoterapeuci przebywają na zwolnieniach lekarskich. Jak będzie dalej? Nie wiadomo.

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza w środę (25 września) fizjoterapeuci pracowali normalnie, choć solidaryzują się z protestującymi. Do pracy kolejny dzień przyszli ubrani na czarno.

- Nie jesteśmy zadowoleni z wtorkowych rozmów związkowców z ministrem zdrowia, ale na razie nie zaostrzamy protestu - mówi Filip Jaskólski, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii Oddział Terenowy przy szpitalu Jurasza. - Ministerstwo twierdzi, że w 70 proc. placówek podwyżki były. Chce zweryfikować w placówkach te dane i sprawdzić, jakie kwoty były przeznaczone na podwyżki dla fizjoterapeutów. Ma to zrobić do piątku. W przyszłym tygodniu będzie kolejne spotkanie z ministrem zdrowia. Od wyniku tych rozmów uzależniamy, czy zaostrzymy protest, czy nie.

Postulaty fizjoterapeutów to m.in., godne płace, bezpłatne szkolenia, szybszy dostęp pacjenta do fizjoterapeuty i brak limitów na badania laboratoryjne. Protest dotyczy też diagnostów laboratoryjnych i techników radiologii.

Dojrzalsi - zobacz 6. odcinek naszego programu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fizjoterapeuta

„Ponadto fizjoterapeuci mogą dokonywać oceny stanu funkcjonalnego pacjenta, przeprowadzić badanie czynnościowe narządu ruchu np. podczas wizyt fizjoterapeutycznych w domu, a po zakończeniu cyklu zabiegów ocenić efekty pracy i zalecić pacjentowi, jak powinien dalej postępować.” To jest zabawne po prostu. Coś co jest generalnym sensem tej pracy, coś czego właśnie się uczymy tak intensywnie przez wiele lat okazuje się być teraz nowością?? niesamowite że Pan Magister z doświadczeniem jest w stanie a co więcej nareszcie może diagnozować pacjenta? to jakiś cud nad Wisłą!

Z takim Systemem za 1000 lat nie osiągniemy należytego poziomu rehabilitacji. W innych Państwach europejskich fizjoterapeuta pracuje indywidualnie z pacjentem, oczywiście terapia jest na receptę, dostosowana do diagnozy- schorzenia jakie postawił lekarz, ale ocena funkcji i w związku z tym postępowanie - wykonywana rehabilitacja leży w rękach wykonawcy, a wiec terapeuty! Poza tym te wszystkie zabiegi fizykoterapeutyczne ( prądy, krio, magnez, laser etc) to zabiegi alternatywne, które wspomagają terapię ruchową, bądź manualną. Jeśli Państwo - Pacjenci myślicie, że od 10 zabiegów laserem znikną bóle kręgosłupa to podziwiam siłę wiary! A już na pewno wykonane sprzętem z epoki późnego gierka!

Popieram poprzednika, rehabilitacja w Polsce jest do gruntownej przebudowy i nie tylko ona. Przede wszystkim musi zmienić się myślenie o lekarzu jako Bogu życia który jest najmądrzejszy i na wszystko ma radę. Trochę zaufania do innych specjalistów medycyny to może zmniejszą się kiedyś kolejki w gabinetach lekarskich.

J
Jupik

Wszystko byłoby dobrze,ale znając polskie raelia fizjoterapeuci będą zmieniać zalecone zabiegi na mniej czasochłonne,mniej energochłonne i takie gdzie będzie można jednocześnie obsługiwać.kilku pacjentow,hurtem szybko i dużo aby był duży przerób,bex znaczenie czy zabiegi pomogą

G
Gość

W Parysie faktycznie rehabilitacja na niskim poziomie..Zero zaangażowania personelu ...

G
Gość

Jestem za tym by zarobki wasze się podwyższyły ale nie wszystkim równo bo nie wszyscy pracujecie z oddaniem dla pacjenta. Najpierw praca a potem płaca ! Lata, że wszystkim po równo już minęły i nie powrócą.

Mnie zabiegi nie które w Parysie zaszkodziły bo były robione nie prawidłowo wiem to od prywatnych lekarzy ortopedów a co z innymi pacjentami ? Mają bajpasy i inne schorzenia a oni wchodzą na zabiegi dla nich szkodliwe bo lekarz tak im dał.Inne zabiegi w Wojskowej Przychodni np. kriokomora nic nie dała bo z oszczędności skraca się tam czas zabiegu i wykonuje 1,5 minuty powinien być czas 2-3 minut i obniża temperaturę, która dla celów leczniczych jest nie skuteczna.Oszukuje się w ten sposób pacjenta a oszczędza pieniądze.

W Parysie w kriokomorze inny jest sposób oszczędności pieniędzy na pacjentach czas jest zachowany ale temperaturę też się zaniża - obserwowałam zegary a ponadto jest dr, która przy wpuszczaniu pacjentów u większości nie wpuszcza pacjentów gdyż wg. niej mają nadciśnienie pacjenci tylko ta pani dr zapomniała, że przy uregulowanym a chwilowo wyskakującym nadciśnieniu też się pacjentów wpuszcza

min. 120 stopni gdyż kriokomora reguluje też ciśnienie krwi tylko jest inna procedura gdyż trzeba nad pacjentem tym mieć więcej czasu gdyż po wyjściu po zabiegach łączonych z krio..... mierzy się ponownie ciśnienie krwi i jest już uregulowane - pacjenci nie pozwólcie na odrzucanie się to nie będzie tyle zabiegów wstawiania sztucznych stawów gdyż to jest najlepszy zabieg powstrzymujący zwyrodnienia stawów ! Ja dziś przez tą dr zaraz idę na zabieg do Szpitala a dr dalej tam panuje mimo wielu skarg na nią .REHABILITACJA W POLSCE DO "PRZEBUDOWY" a potem żądać zapłaty za pracę !

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski