Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy poszukują pracowników! „Kontynuujemy trend powrotu do dwucyfrowych prognoz zatrudnienia". Sprawdź, gdzie szukają do pracy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Firmy z całej Polski przewidują wzmożone działania rekrutacyjne.
Firmy z całej Polski przewidują wzmożone działania rekrutacyjne. Unsplash/ Marcus Loke
Pracodawcy we wszystkich 8 analizowanych sektorach chcą w nadchodzących miesiącach zatrudniać nowych pracowników. Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć kandydaci z obszaru finansów i nieruchomości, energetyki i usług komunalnych surowców, a także transportu, logistyki i motoryzacji. – Na uwagę zasługuje fakt, iż zarówno w ujęciu wielkości zatrudnienia firm objętych badaniem, jak i patrząc na branże, we wszystkich aspektach mamy dodatnią i to dwucyfrową prognozę zatrudnienia – komentuje dla nas Piotr Skierkowski, ekspert rynku pracy.

Spis treści

Dobre wieści z rynku pracy

– Po dość trudnym pierwszym półroczu 2023 roku, nacechowanym niepewnością także wśród pracodawców wyniki Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia potwierdzają poprawę nastrojów. Już w raporcie dotyczącym kwartału trzeciego można było doszukać się powiewu optymizmu, natomiast plany pracodawców na ostatnie trzy miesiące bieżącego roku potwierdzają dalszą poprawę sytuacji – komentuje dla Strefy Biznesu Piotr Skierkowski, ekspert rynku pracy, dyrektor ds. klientów strategicznych w ManpowerGroup.

Ekspert wskazuje, że prognoza zatrudnienia netto na nadchodzące miesiące wynosi +17 proc. i dodaje, że wynik ten w porównaniu z prognozą na III kwartał 2023 roku, a tym bardziej w odniesieniu do danych w analogicznym czasie rok temu, „jest dowodem idącej ku lepszemu sytuacji na polskim rynku pracy".

– Na uwagę zasługuje fakt, iż zarówno w ujęciu wielkości zatrudnienia firm objętych badaniem, jak i patrząc na branże, we wszystkich aspektach mamy dodatnią i to dwucyfrową prognozę zatrudnienia – podkreśla.

Firmy z całej Polski przewidują wzmożone działania rekrutacyjne

Jak wynika z najnowszego raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, w ramach którego firmy zdradzają swoje plany rekrutacyjne na czas od października do końca grudnia, najwięcej nowych pracowników chcą pozyskiwać organizacje z Centrum (28 proc.), Południa (+19 proc.) oraz Południowego Zachodu (+17 proc.) kraju. W nieco mniejszym stopniu swoje zespoły chcą powiększać firmy zlokalizowane we wschodniej (+11 proc.) i północnej (+9 proc.) części Polski. Najmniejsze, choć wciąż optymistyczne prognozy rekrutacyjne deklarują organizacje w regionie północno-zachodnim (+7 proc.).

– Jak pokazują prognozy zatrudnienia dla regionów, pracodawcy w całej Polsce planują nowe rekrutacje. Najwięcej ofert pracy w nadchodzących miesiącach mogą spodziewać się kandydaci z Centrum, Południa, a także południowego zachodu naszego kraju – komentuje ekspert.

Te firmy będą zatrudniały

Raport ManpowerGroup prezentuje prognozy zatrudnienia dla 8 sektorów rynku. Jak pokazują deklaracje ankietowanych, pracodawcy z każdej branży chcą w nadchodzących miesiącach zatrudniać nowych pracowników. Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć kandydaci z obszaru finansów i nieruchomości (+26 proc.), energetyki i usług komunalnych (+22 proc.), a także transportu, logistyki i motoryzacji (+18 proc.).

W nieco mniejszym stopniu powiększanie zespołów planują przedsiębiorstwa sektora dóbr i usług konsumenckich (+17 proc.) oraz IT (+16 proc.). Prognozę netto zatrudnienia na najbliższe miesiące na poziomie +14 proc. zadeklarowały firmy sektora przemysłu i surowców, a także usług komunikacyjnych. Wśród analizowanych obszarów, w najmniejszym stopniu swoje zespoły planują powiększać organizacje branży opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych (+12 proc.).

W IV kwartale 2023 roku najbardziej otwarte na powiększanie swoich zespołów są duże firmy (+20 proc.), zatrudniające powyżej 250 pracowników, a także średnie organizacje (+19 proc.) (50-249 pracowników). Najmniejsze potrzeby rekrutacyjne deklarują natomiast mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające do 10 osób, z prognozą netto zatrudnienia +10 proc.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firmy poszukują pracowników! „Kontynuujemy trend powrotu do dwucyfrowych prognoz zatrudnienia". Sprawdź, gdzie szukają do pracy - Strefa Biznesu