Głównymi bohaterami wieczoru w amfiteatrze Opery Nova będą: G.F. Haendel, jego „Muzyka na wodzie” i „Muzyka dla Królewskich Ogni Sztucznych”, oraz Capella Bydgostiensis z Jose Marią Florencio na czele.
<!** Image 3 align=none alt="Image 219476" sub="Plenerowym koncertem nad wodami Brdy Capella Bydgostiensis w świetnym haendlowskim stylu pożegna lato 7 września o godzinie 20. Fot.: nadesłana ">
Wstęp na ten niezwykły koncert jest wolny, do czego z pewnością przyczyniła się bardzo dobra współpraca Filharmonii Pomorskiej z Urzędem Miasta Bydgoszczy. Melomani będą mieli niepowtarzalną okazję wczuć się w rolę słuchaczy współczesnych Haendlowi, którzy także delektowali się jego kompozycjami siedząc nad wodą.
<!** reklama>
Bydgoszczanie i goście dostaną także w prezencie pokaz tańczących fontann idealnie zgranych z muzyką. Skoro o dźwiękach mowa, warto przypomnieć, że dwie kompozycje Haendla napisane zostały na orkiestrę z rozbudowanym składem dętym, a charakter mają wzniosły, patetyczny, jako, że ich adresatem był król i cała jego świta.
W twórczości Jerzego Fryderyka (który pierwotnie planował zostać prawnikiem, ale na szczęście studia przerwał...) nie brakuje utworów pisanych z myślą o koronowanych głowach.
Był doskonały w schlebianiu gustom nie tylko arystokracji, ale i zwykłych ludzi. Dziś byłby z pewnością popularny jako autor hitów, piosenek z pierwszych miejsc list przebojów. Jednak jego (jak na tamte czasy) niebywałe nowatorstwo przetrwało do XXI i absolutnie nie trąci muzyczną staromodą.
Dzieła Haendla żyją swoim życiem w naszych czasach i cieszą się niesłabnącą popularnością (królewskie śluby, uroczystości koronacyjne czy szlagiery filmowe to zaledwie wierzchołek góry lodowej, gdzie można się spodziewać muzyki Georga Friedricha Haendla).
Inspirują muzyków do wchodzenia w tajniki barokowej instrumentacji, stylu. „Muzykę królewskich ogni sztucznych” przeważnie wykonuje się dziś w późniejszej wersji instrumentalnej, czyli z orkiestrą smyczkową.
Na uwagę zasługuje więc nagranie z 1996 roku w wykonaniu orkiestry The English Concert pod kierunkiem Trevora Pinnocka. Na podstawie dokumentów z epoki Pinnock odtworzył dokładnie skład zespołu ze słynnego wykonania w czasie pokazu ogni sztucznych 27 kwietnia 1749 roku.
Więcej informacji o koncertach Filharmonii Pomorskiej na stronie: www.filharmonia.bydgoszcz.pl. Bilety do nabycia w kasie FP oraz na stronie: www.ebilet.pl.**