Saica przejmuje fabryki w Grudziądzu, Polednie
O planowanym przejęciu niemieckiej firmy Schumacher Packaging przez Grupę Saica mówiono od kilku miesięcy. Porozumienie w sprawie sprzedaży firmy podpisały już w lipcu. Ponieważ dotyczy ona potentatów branży papierowej w naszym kraju, zgodę na transakcję wydać musiał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK, po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego, zgodę na dokonanie "koncentracji" wydał w lipcu.
Oficjalnie 31 października całą działalność spółki Schumacher Packaging w Polsce przejęła Grupa Saica (Sociedad Anonima Industrias Celulosa Aragonesa z siedzibą w Saragossie, Hiszpania).
"Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym dwie najnowocześniejsze fabryki tektury falistej w Bydgoszczy i Wrocławiu, a także dwie papiernie w Grudziądzu i w Myszkowie, z których jedna została całkowicie zmodernizowana w 2023 r. oraz trzy centra serwisowe. Dotyczy także załogi, w tym kadry zarządzającej i wszystkich pracowników" - czytamy w materiałach prasowych.
Łącznie w spółce Schumacher Packaging w Polsce pracuje około 1500 osób.
Susana Alejandro, prezes Grupy Saica: - Ta transakcja jest dla nas bardzo ważnym kamieniem milowym
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu integracji zespołu Schumacher z Grupą Saica, gdyż wiedza, kompetencje i umiejętności osób go tworzących są wysoko cenione w branży. W Grupie Saica to właśnie ludzie są kluczowi, będąc fundamentem rozwoju naszej organizacji. Jesteśmy przekonani, że dołączające do nas osoby przyczynią się do sukcesu Saica w przyszłości - mówi Susana Alejandro, prezes i dyrektor generalny Grupy Saica, cytowana w komunikacie prasowym. - Ta transakcja jest dla nas bardzo ważnym kamieniem milowym. To krok naprzód w realizacji strategii rozwoju biznesu Grupy Saica, która zakłada nie tylko kontynuację naszej ekspansji na polskim rynku, lecz także dalszy rozwój naszej infrastruktury i usług w tej części kontynentu. Porozumienie z Schumacher Packaging wpisuje się w rozwój Grupy Saica określony w strategicznym planie „Saica 2025”.
Grupa Saica w Polsce i naszym regionie
Grupa Saica ma hiszpański rodowód, a obecnie prowadzi biznes w 11 krajach: dziewięciu europejskich oraz w Turcji i Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się produkcją papieru i opakowań.
W Polsce Saica obecna jest od 2011 roku. Wraz z przejęciem firmy Schumacher Packaging Saica przejmuje też jej 1500 pracowników. "Dzięki tej transakcji moce produkcyjne Saica wzrosną o 420 000 ton papieru makulaturowego do produkcji tektury falistej, wraz z dodatkowym wzrostem mocy produkcyjnych opakowań z tektury falistej o 530 mln m kw." - czytamy w komunikacie prasowym.
Schumacher Packaging to firma, która w 2023 roku świętowała swoje 75-lecie. W naszym województwie działalność rozpoczęła w 2010 roku, gdy kupiła udziały w Grupie Polpak, z Poledna pod Świeciem, będącej polskim liderem w produkcji opakowań z tektury. Zatrudnia 1500 pracowników.
Z kolei fabryka w Polednie istnieje od 1995 roku. Pod szyldem Polpaku, wraz z fabryką w Grudziądzu działała do 2010 roku, gdy jej właściciel Stefan Medeński, sprzedał firmę spółce braci Schumacher.
Wraz z całą firmą Schumacher Packaging, w naszym regionie Grupa Saica przejęła
fabrykę tektury falistej w Bydgoszczy funkcjonującą w Polednie
oraz papiernię w Grudziądzu.
W naszym województwie, w firmie Schumacher Packaging pracują 823 osoby.
Dzieje się w mieście:
