Komitetów zarejestrowanych, zgodnie z "wykazem zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego złożonych Państwowej Komisji Wyborczej w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego" (stan z 29 marca, godz. 11.30), jest 17. Natomiast w zakładce "Komitety" internetowej strony PKW, która poświęcona jest eurowyborom – komitetów jest 18.
Osiemnasty komitet figuruje pod nazwą Komitet Wyborczy Porozumienie Jarosława Gowina. Zawiadomienie o jego utworzeniu przyjęto w czwartek (28 marca 2018 r.).
Wśród zarejestrowanych komitetów są np.: Konfederacja Polski Niepodległej – Niezłomni, Normalny Kraj, Piast – Jedność Myśli Europejskich Narodów, Polexit – Koalicja, Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski, Porozumienie Gowina, Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi.
Lista komitetów wyborczych (stan na 29 marca 2019 r.)
Liczba komitetów może jeszcze ulec zmianie. Za ponad tydzień (8 kwietnia) upływa termin zawiadomienia Państwowej Komisji Wyborczej:
- przez organ partii politycznej o utworzeniu komitetu wyborczego
- przez pełnomocnika wyborczego o utworzeniu koalicyjnego komitetu wyborczego
- przez pełnomocnika wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców
Komitety mają czas do 16 kwietnia (do godz. 24) na zgłoszenie list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego. A do 16 maja okręgowe komisje wyborcze podadzą (w formie obwieszczenia) informacje o zarejestrowanych listach kandydatów.
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 26 maja. Wybierać będziemy 52 europosłów. Głosować będzie można w godz. 7-21.
