e-PIT a praca za granicą. System nie wczytuje danych z PIT-11
Pierwsze problemy mogą się pojawić, gdy osiągamy dochody z wielu różnych i niezależnych od siebie źródeł. Pracodawcy nie zawsze wywiązują się z obowiązku i dosyłają wszystkie niezbędne informacje, a mając kilku pracodawców - łatwiej jest coś przeoczyć. Problematyczne może się okazać również bycie oddelegowanym do pracy za granicą przez pracodawcę.
– Mamy bardzo wiele zgłoszeń, że e-PIT nie zaczytuje z PIT-11 danych dotyczących dochodów osiąganych z pracy za granicą. Jeśli pracodawca nie uprzedzi pracownika o tym fakcie, a ten skorzysta z e-PIT, to w przypadku kontroli skarbowej może zostać to uznane za niewykazanie dochodu – powiedział Jakub Lewandowski, doradca podatkowy z EY.
e-PIT a ulgi podatkowe. Uwaga na pułapki
Jak się okazuje, Urząd Skarbowy automatycznie nalicza jedynie ulgę na dzieci. Konieczne jest jednak przyjrzenie się, czy system poprawnie ja rozliczył.
- W każdym przypadku warto też zweryfikować, czy fiskus poprawnie rozliczył ulgę na dzieci. Jest to jednak szczególnie istotne w przypadku, gdy dziecko urodziło się w 2021 r. - mówi Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa i partnerka w Grant Thornton.
Jak się okazuje, ulga na dziecko powiązana jest z nr PESEL dziecka oraz numerami PESEL rodziców. Ulga jest podzielona pomiędzy matkę i ojca. Wynika to z faktu, że administracja skarbowa nie wie, komu ulga przysługuje.
Z tego powodu najlepszą wskazówką, może się okazać po prostu dokładne przejrzenie źródłowych dokumentów oraz ręczne naniesienie zmian w e-PIT.
Pracodawcy także popełniają błędy
- W pierwszej kolejności, po zalogowaniu się od systemu, warto zweryfikować dokumenty źródłowe, na podstawie których sporządzono to zeznanie - powiedział Piotr Juszczyk doradca podatkowy i partner w InFakt cytowany przez money.pl
Do 31 stycznia płatnicy podatku mieli obowiązek przekazać PIT-11 i PIT-8 do urzędów skarbowych. Nie oznacza to jednak, ze każdy z nich wywiązał się z tego obowiązku lub potem nie korygował pierwotnie nadesłanej wersji. Mogło się to wydarzyć już po tym, gdy zatwierdziliśmy i wysłaliśmy przygotowany przez system e-PIT.
- W 2021 roku wraz z końcem lutego zmieniłam pracodawcę. Gdy otrzymałam PIT-11 nie zgadzała się końcowa suma, która miałam zarobić. Po kilku godzinach analiz okazało się, że pracodawca w PIT-11 zawarł dane, że praco walam u niego do końca marca, gdy tymczasem było to o miesiąc krócej – mówi Anna, która pracuje w spółdzielni mieszkaniowej.
To jednak nie koniec niespodzianek.
Dane zawarte w systemie e-PIT nie obejmują dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej
Krajowa Administracja Skarbowa do 15 lutego, co roku udostępnia w systemie e-PIT:
- PIT-37
- PIT-38
- PIT-28
- PIT-36
W przypadku tych dwóch ostatnich - dane zawarte w systemie e-PIT nie obejmują dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Warto o tym pamiętać, nim pochopnie zatwierdzimy rozliczenie przygotowane w systemie. Czasami warto zaczekać, dwa razy przeanalizować dokumentację i dopiero wtedy kliknąć „zatwierdzam”.
Jak się okazuje z ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2021 rok już 2 mln zostało zatwierdzonych i złożonych online. Zostały wcześniej przygotowane przez administrację skarbową w ramach usługi Twój e-PIT. Są to przede wszystkim druki PIT-37. Korzystają z nich zatrudnieni na etacie lub umowach cywilnoprawnych.
